Jak sprawdzić panel fotowoltaiczny – usterki i uszkodzenia paneli fotowoltaicznych

zlogo2

Jak każde urządzenie, także panele fotowoltaiczne mogą ulec uszkodzeniu lub posiadać doprowadzające do usterki wady. Warto mieć to na uwadze zarówno przed montażem modułów, jak i później, czyli podczas regularnego pozyskiwania energii słonecznej. Każdą awarię należy zgłaszać instalatorom, ponieważ nawet najmniejsza niedoskonałość może zakłócić prawidłowe działania ogniw.

 

Najczęstsze uszkodzenia paneli PV

Moduły fotowoltaiczne są niemal przez cały czas narażona na działanie czynników atmosferycznych. Między innymi z tego powodu dochodzi do mniej lub bardziej poważnych usterek. Wszystkim można skutecznie zaradzić - trzeba tylko wiedzieć, jakie uszkodzenia zdarzają się najczęściej.

1. Zabrudzenia powłoki

To problem, z którym poradzi sobie każdy użytkownik fotowoltaiki – wystarczy umyć panele PV. Mowa o silnych zabrudzeniach trudnych do usunięcia przez deszcz czy wiatr. Potrzebujesz tylko gąbki z wodą. Należy pamiętać, żeby moduły PV czyścić, gdy ostygną, przy pomocy delikatnych akcesoriów, które nie porysują powłoki oraz bez użycia detergentów. Czynność tę wystarczy przeprowadzać do dwóch razy w roku. 

2. Mikropęknięcia

To jedna z najczęściej występujących usterek paneli fotowoltaicznych, która zakłóca ich prawidłowe działanie. Przyczyną może być sama jakość modułów: użycie zbyt słabych materiałów z czasem doprowadza do nieodwracalnych uszkodzeń właśnie w postaci pęknięć. Powodem takiego stanu rzeczy bywa też nieprawidłowo przeprowadzony transport lub późniejszy wpływ warunków atmosferycznych. Niestety, są to zmiany, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka - mogą ujawnić się nawet po kilku miesiącach od zainstalowania. 

3. Punktowe wypalenie ogniw (hotspot)

Kolejnym rodzajem usterki są tzw. hotspoty. Przybierają postać wypalonych punktów w tylnych ścianach modułów fotowoltaicznych. W punktach tych kumuluje się bardzo wysoka temperatura – na tyle, by doprowadzić do przepalenia instalacji, pęknięć w powłoce lub nawet samozapłonu. Panele PV są odporne na wiele czynników, jednak bardzo łatwo uszkodzić je np. na etapie transportu lub montażu. Ekstremalne warunki atmosferyczne również mogą z czasem doprowadzić do powstania takich punktów zapalnych. 

4. Delaminacja

Każdy rodzaj paneli fotowoltaicznych składa się z kilku powłok, które nakładane są na siebie warstwami. W przypadku powierzchni wykonanych z tworzyw słabej jakości może dojść do ich odklejania, czyli delaminacji. Na taką usterkę narażone są produkty, które nie przeszły testów na działanie wilgotności oraz ciepła, a także takie, których jakość nie została potwierdzona odpowiednimi atestami. Odklejanie się warstw, a zwłaszcza folii ochronnej, może przyczyniać się do stopniowego uszkadzania paneli fotowoltaicznych – zawilgocenia i korozji. 

5. Wadliwe wtyczki solarne

Usterka może dotyczyć również złącz oraz wtyczek. Przyczyną, podobnie jak w przypadku pozostałych defektów, jest słaba jakość komponentów lub nieprawidłowo przeprowadzony montaż. Najgorszym rozwiązaniem z możliwych okazuje się jednak stosowanie elementów pozyskanych z niesprawdzonych źródeł lub zamienników, które nie posiadają stosownych atestów. Oszczędzając na wtyczkach, można zaryzykować uszkodzeniem instalacji, spięciem elektrycznym, a nawet samozapłonem. 


Jak sprawdzać panele fotowoltaiczne?

Podczas korzystania z fotowoltaiki należy mieć na uwadze, że panele mogą ulec uszkodzeniu lub wykazywać usterki, które wcześniej nie były w żaden sposób widoczne. Jak mieć wszystko pod kontrolą? O pierwszych niepokojących zmianach poinformuje Cię sama instalacja. Wszelkie odstępstwa od normy zostaną zarejestrowane przez system i przekazane użytkownikowi. W takim przypadku trzeba skontaktować się z instalatorem.Jeśli chcesz mieć pewność, że panele fotowoltaiczne działają bez zarzutu, co jakiś czas sprawdzaj, co dzieje się z powłoką. Moduły wysokiej jakości będą odporne na działanie czynników atmosferycznych. Te, które powstały bez zachowania takich standardów, zaczną wykazywać oznaki zużycia w postaci mikropęknięć, odbarwień czy punktowych wypaleń w ogniwach. Każda obserwacja powinna skłonić do skontaktowania się z instalatorem i wykonania naprawy bądź wymiany paneli PV.

Wróć

Przeczytaj również

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach

Zapytaj o ofertę