Moduły hybrydowe – czym są i jak działają?

zlogo1

Jeśli myślisz o tym, żeby nie tylko pozyskiwać prąd ze słońca, ale dodatkowo ogrzewać w ten sposób wodę, zdecyduj się moduły hybrydowe. Proponowane rozwiązanie sprawdzi się w nowoczesnym budownictwie, niosąc za sobą sporo korzyści. Dowiedz się, czym się charakteryzują i jak działają, a następnie podejmij decyzję o ich montażu.


Czym są moduły hybrydowe?

To sprytne połączenie dwóch niezależnych urządzeń, które razem tworzą ergonomiczne rozwiązanie stworzone z myślą o potrzebach domów jednorodzinnych. Cieszą się obecnie rosnącym zainteresowaniem prosumentów poszukujących alternatywy dla tradycyjnej fotowoltaiki. Moduły hybrydowe powstają z połączenia paneli fotowoltaicznych i kolektora słonecznego. Pierwszy z nich odpowiedzialny jest za pozyskiwanie energii ze słońca i przetwarzanie jej na energię elektryczną dla domu. Drugi odpowiada za ogrzewanie wody, którą następnie wykorzystuje się w gospodarstwie domowym: pobiera ciepło zebrane przez panel, aby następnie przekazać je do instalacji wodno-kanalizacyjnej i wykorzystać na przykład do centralnego ogrzewania.

Oczywiście istnieje możliwość osobnego współistnienia obu urządzeń. Zdecydowanie korzystniejszą opcją jest jednak wybór takiego rozwiązania, które łączy działania obu, nie tracąc przy tym na efektywności. Montaż tego typu urządzeń hybrydowych zaleca się w gospodarstwach domowych, w których istnieje większe zapotrzebowanie na energię oraz ciepłą wodę. System ten dobrze sprawdza się również w roli zasilania awaryjnego. Ostateczny sposób jego wykorzystania zależy jednak przede wszystkim od potrzeb prosumenta.


Moduły hybrydowe – zalety i wady rozwiązania

Jak już wspomnieliśmy, wybór ogniw o działaniu hybrydowym to sporo korzyści dla gospodarstwa domowego. Przede wszystkim, połączenie paneli fotowoltaicznych i kolektora słonecznego okazuje się tańsze w eksploatacji niż osobno działające dwa różne urządzenia. To przekłada się również na cenę za sam montaż. Kompatybilne, pracują znacznie efektywniej, są też łatwiejsze w konfiguracji i codziennej obsłudze.

Oszczędność obejmuje również miejsce na montaż. Urządzenie łączące w sobie działania paneli fotowoltaicznych i kolektora słonecznego jest mniejsze, a obudowa lżejsza. Bez trudu znajdziesz więc przestrzeń odpowiednią do zainstalowania ogniw hybrydowych: można przytwierdzić je nie tylko do dachu, ale także elewacji budynku. Co ciekawe, moduły zostały skonstruowane w taki sposób, aby energię pozyskiwać nawet w mało słoneczne dni.

Moduły hybrydowe mogą pozyskiwać nawet o połowę więcej energii niż same panele słoneczne. Do tego, ze względu na swoją specyfikę, pracują w znacznie niższej temperaturze. Jak łatwo wywnioskować, żywotność ogniw tego typu zostaje wydłużona, a awaryjność zmniejszona do minimum. Większa wydajność, niższe straty energii i kompaktowość - to spore zalety, które warto wziąć po uwagę podczas wyboru ekologii dla domu.

Oczywiście, jak każde urządzenie, także moduły hybrydowe nie są pozbawione wad. Przy wyborze takiego rozwiązania należy wziąć pod uwagę przede wszystkim cenę. Moduły niejednokrotnie są znacznie droższe niż klasyczne panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne dostępne osobno. Ponadto warto pamiętać o tym, że urządzenia tego typu najlepiej pracują w temperaturach nieco niższych niż standardowe – najlepiej, żeby były to okolice 40 stopni Celsjusza. Moduły nagrzane do wyższej temperatury mogą stracić na wydajności. Dlatego ważne jest, żeby dobrze zastanowić się nad miejscem montażu urządzenia.

Czy warto zamontować moduły hybrydowe?

Wybór zależy przede wszystkim od potrzeb energetycznych domu jednorodzinnego, choć nie bez znaczenia pozostają również indywidualne preferencje użytkownika. System ten pozwala na efektywne wykorzystanie energii przy jednoczesnym ogrzewaniu wody w instalacjach wodno-kanalizacyjnych. Jednocześnie jednak wymaga starannego montażu i bywa droższy od standardowych rozwiązań. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto poradzić się specjalistów, którzy pomogą dokonać najwłaściwszego wyboru.

Wróć

Przeczytaj również

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach

Zapytaj o ofertę