Projektowanie instalacji fotowoltaicznej – jak zrobić to poprawnie

andres-siimon-fCv4k5aAZf4-unsplash 700

Gwarancją dobrze wykonanej instalacji fotowoltaicznej jest przede wszystkim porządnie wykonany projekt. To na jego postawie monterzy będą mogli dopasować odpowiednie rozwiązania w zakresie układu paneli, a także sięgnąć po konkretną technologię. My natomiast uzyskamy pełen wgląd w to, jak będą prezentować się panele. Zanim więc zdecydujemy, że dom będzie bardziej ekologiczny, musimy wykonać kilka dodatkowych czynności w celu przygotowania przemyślanego projektu instalacji fotowoltaicznej. Jakie elementy muszą się w nim znaleźć i co należy wziąć pod uwagę?

 


Panele fotowoltaiczne: znajdź specjalistę

Przygotowanie projektu warto zlecić osobie, która posiada stosowne uprawnienia oraz potrafi udokumentować dotychczasowe doświadczenie w wykonywaniu instalacji fotowoltaicznych. To gwarancja sukcesu podczas późniejszego montażu oraz korzystania z paneli słonecznych zgodnie z przeznaczeniem. Za przygotowanie projektu konstrukcji fotowoltaicznej powinien wziąć się specjalista m.in. z uprawieniami budowlanymi umożliwiającymi projektowanie sieci, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych, a także posiadający certyfikat Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie systemów fotowoltaicznych. Przed wyborem fachowca warto wypytać go więc o dotychczasowe osiągnięcia w tym zakresie, a także sprawdzić posiadane przez niego zezwolenia.


Poprawnie wykonany projekt instalacji fotowoltaicznej

Podczas sporządzania planu specjalista weźmie pod uwagę kilka czynników, takich jak lokalizacja czy zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Musi określić, w jaki sposób panele będą pobierać energię ze słońca (pod względem ułożenia oraz usytuowania). Zastanowi się także nad tym, jakiego typu komponenty mogą zostać użyte, aby konstrukcja spełniała wymogi techniczne i tym samym dostarczała domownikom tyle prądu, ile potrzebują, w sposób bezpieczny i nowoczesny. Pod uwagę weźmie oczekiwania klienta względem instalacji, w tym jego możliwości finansowe. Na tej podstawie sporządzi plan, który następnie zobrazuje właścicielowi budynku wygląd konstrukcji oraz ułatwi monterom wcielenie koncepcji w życie. Nieco inaczej wygląda to w przypadku gdy dom, w którym chcemy zastosować  instalację fotowoltaiczną, nie został jeszcze zbudowany. Ma to jednak swoje zalety: możemy zaproponować projektantowi współpracę jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych. W ten sposób dostosujemy konstrukcję do naszych indywidualnych potrzeb i spersonalizujemy cały schemat. Z opcji tej warto skorzystać już na początku, a zatem podczas projektowania domu, który ostatecznie ma stać się budynkiem w pełni ekologicznym. Projektant jest odpowiedzialny za ustalenie liczby paneli i ich usytuowania, przeprowadzenie okablowania, określenie mocy potrzebnej do zasilania budynku mieszkalnego, a także zabezpieczeń przepięciowych, odgromowych i przeciwpożarowych. Jest odpowiedzialny także za przewidzenie potencjalnych ograniczeń, takich jak zaciemnienie paneli słonecznych. W rezultacie otrzymujemy dokument, który odzwierciedla to, w jaki sposób instalacja będzie wyglądać oraz wprost sugeruje, jak przeprowadzić montaż paneli słonecznych.


Schemat instalacji fotowoltaicznej: czy to konieczne?

Nie istnieje odpowiedź inna niż twierdząca. Dobrze wykonany projekt pozwala na dobór odpowiednich urządzeń, właściwe rozmieszczenie paneli na dachu lub na terenie posesji, a także dostosowanie ich wielkości i liczby do potrzeb energetycznych budynku. To także plan działania dla montażystów, którzy dzięki temu wiedzą, jak wykonać pracę oraz jakiego efektu oczekuje klient. Odpowiednio sporządzony schemat paneli słonecznych to jednocześnie gwarancja dobrze wykonanej konstrukcji, warto więc skorzystać z tej możliwości. Podsumowując: poprawnie przemyślana instalacja uwzględnia przede wszystkim udział doświadczonego specjalisty, który wskaże, po jakiego typu komponenty sięgnąć, jakie warunki techniczne należy spełnić i w jaki sposób przeprowadzić prace instalacyjne, aby urządzenia fotowoltaiczne spełniały oczekiwania dotyczące bezpieczeństwa i ergonomii.

Wróć

Przeczytaj również

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach

Zapytaj o ofertę