Fotowoltaika na balkonie i w bloku. Co warto o niej wiedzieć?
Fotowoltaika na balkonie jest tematem sporych dyskusji pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami solarów na balkonie. Trend ten przyszedł od naszych zachodnich sąsiadów, gdzie spotkał się z wieloma zwolennikami. Czy tak też będzie i u nas? W tym tekście postaramy się wyjaśnić czy instalacja fotowoltaiczna na balkonie ma sens i czy się opłaca?
Wyjaśnimy, czy taka instalacja w bloku jest legalna, jakie formalności należy dopełnić i czy opłaca się inwestować w fotowoltaikę mieszkając w bloku.
Fotowoltaika w bloku na pierwszy rzutbrzmi nieco abstrakcyjnie jednak po głębszej analizie ma spory sens i jest swego rodzaju remedium na stale rosnące ceny prądu. Zestaw fotowoltaiczny na balkon jest łatwy w montażu i przystępny cenowo co zdecydowanie pozytywnie wpływa na jego atrakcyjność. Dzięki swojej prostocie a także wysokiej bezawaryjności zyskał spore grono zwolenników w Niemczech gdzie zainstalowanych paneli balkonowych jest już kilkaset tysięcy sztuk i trend ten stale rośnie.
Czy można zainstalować panele fotowoltaiczne na balkonie?
Fotowoltaika na balkonie w bloku to trend który coraz częściej można zauważyć w polskich miastach. Czy zatem można montować panele na balkonie? Montaż paneli słonecznych na balkonie jest możliwy ale do ich wykonania konieczna jest zgoda spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcy budynku. Należy pamiętać o tym, że tylko wewnętrzna część balkonu stanowi część prywatną właściciela lub najemcy natomiast część zewnętrzna do której zazwyczaj montowana jest elektrownia balkonowa stanowi część wspólną.
Jak działa fotowoltaika na balkonie w bloku?
Fotowoltaika na bloku a precyzyjniej rzecz ujmując instalacja fotowoltaiczna na balkonie działa w taki sam sposób jak konwencjonalna instalacja fotowoltaiczna montowana na dachu budynku czy gruncie. Panele fotowoltaiczne na balkonie są zdecydowanie mniejszą elektrownią fotowoltaiczną ale spełniają tą samą funkcję – produkują energię elektryczną. To ile energii będziemy produkować zależy od wielkości modułów fotowoltaicznych i ich liczby. Mały panel słoneczny wyprodukuje mniej energii niż kilka większych, to zrozumiałe. Należy jednak pamiętać o tym, że warunkiem poprawnego działania instalacji fotowoltaicznej i jej wysokiej wydajności będzie również jej montaż, zastosowanie odpowiedniego konta nachylenia i kierunku w jakim moduły zostały zainstalowane.
Jaką fotowoltaikę na balkon wybrać?
Zestawów fotowoltaicznych na balkon jest kilka, można je podzielić na dwie typowe kategorie; systemy on-grid wpięte do sieci energetycznej oraz off-grid czyli system nie wpięte do sieci energetycznej, stanowiące niezależne, awaryjne źródło zasilania. Oba te systemy zostaną szczegółowo omówione w kolejnych akapitach. Możemy również dokonać ogólnego podziału w zakresie systemu montażowego. Wyróżnić możemy dwa odrębne systemy.
System pierwszy – balustrady fotowoltaiczne. Jest to system w którym moduł fotowoltaiczny montowany jest równolegle do balustrady i stanowi jej integralną część. Zaletom tego rodzaju montażu jest praktycznie zerowo poszerzenie balkonu jedynie o grubość modułu (około 4 cm). Nie ma też ryzyka zalegania śniegu.
System drugi – montaż pod kontem do balustrady. System ten gwarantuje lepsze uzyski zwłaszcza latem kiedy słońce jest wysoko. Poszerza on jednak balkon, może gromadzić śnieg na strukturze modułu fotowoltaicznego przy zastosowaniu zbyt małego konta nachylenia oraz może powodować drgania spowodowane wiatrem.
Panele fotowoltaiczne na balkon - model on-grid
Panele fotowoltaiczne na balkon w modelu on-gridowym czyli wpiętym do sieci energetycznej jest najpowszechniejszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Jest to nic innego jak typowa instalacja fotowoltaiczna składająca się z modułów i inwertera sieciowego. Należy jednak pamiętać, że mimo iż jest to bardzo często rozwiązanie plug and play sam montaż powinien zostać przeprowadzony przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje a cała instalacja musi zostać głoszona do Zakładu Energetycznego.
Panele balkonowe - model off-grid
Off-gridowy zestaw fotowoltaiczny na balkon to nic innego jak system zasilania awaryjnego. Rozwiązanie to pozwala na zasilanie dowolnych urządzeń wpiętych do tego systemu. Oprócz konstrukcji balkonowej i modułów fotowoltaicznych system ten musi być wyposażony w regulator ładowania sterujący procesem ładowania, akumulator jako miejsce przechowywania energii oraz przetwornicę która zamienia prąd stały na prąd zmienny – 230V.
Fotowoltaika w bloku na balkonie - jakie są wymagania?
Jakie warunki trzeba spełnić aby zainstalować fotowoltaikę na balkonie? Musimy spełnić podstawowe warunki cywilnoprawne odnośnie własności. Wewnętrzna strefa balkonowa jest własnością właściciela mieszkania lub najemcy/ zarządcy mieszkania. Na tej przestrzeni możemy w dowolny sposób aranżować sobie miejsce oczywiście w ramach prawa. Natomiast wszystko to co znajduje się po zewnętrznej stronie balustrady jest własnością wspólną dlatego też jeżeli chcemy na niej zamontować jakiekolwiek urządzenie musimy uzyskać zgodę władz spółdzielni czy zarządcy nieruchomości. Jeżeli zdecydujemy się na wersję on-grid konieczne jest również zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do Zakładu Energetycznego i spełnienie wszystkich wymogów z tym związanych.
Fotowoltaika na balkonie - kiedy ma sens?
Kiedy instalacja fotowoltaiczna na balkonie ma sens? Generalnie rzecz ujmując zawsze. Jak każda fotowoltaika zwraca się w pewnym okresie czasu. Im instalacja jest większa tym okres zwrotu jest krótszy dzięki większej liczbie energii produkowanej w skali roku. W dobie net billingu najszybszy okres zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną otrzymamy wtedy gdy zadbamy o jak największą auto konsumpcje co w przypadku mały balkonowych systemów nie jest trudne.
Ile kosztuje fotowoltaika na balkonie?
Fotowoltaika balkonowa jest rozwiązaniem niezwykle korzystnym cenowo dzięki prostej strukturze oraz małej liczbie komponentów. Jej cena będzie zależna głównie od wielkości systemu oraz zastosowanych modułów. Zbierając te wszystkie parametry razem można przyjąć, że wyjściowo taki zestaw fotowoltaiczny na balkon będzie kosztował od kilku tysięcy złotych co nie wątpliwie przekłada się na sensowność tej inwestycji.
Dofinansowania fotowoltaiki balkonowej - jakie programy wsparcia ją obejmują?
Czy instalacja fotowoltaiczna na balkonie się opłaca?
Jak każda inwestycja potrzebuje czasu na zwrot. Można jednak śmiało postawić tezę, że instalacja fotowoltaiczna na balkonie się opłaca. Dzięki generowaniu energii i zwiększeniu auto konsumpcji znacząco obniżamy zużycie energii elektrycznej w mieszkaniu co ma bezpośredni wpływ na generowanie oszczędności. Dzięki wsparciom rządowym możemy ograniczyć wydatek zakupu instalacji fotowoltaicznej o połowę co mocno skróci czas zwrotu z inwestycji. Rozwiązania balkonowe są powszechnie dostępne i łatwe w montażu a ich liczba stale rośnie.