Ile trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

Osoby, które pragną zainwestować w Odnawialne Źródła Energii często pytają o to, jak długo może potrwać montaż instalacji fotowoltaicznej oraz kiedy przyniesie ona widoczne efekty. Odpowiedzi na te pytania są w głównej mierze zależne od wielkości instalacji jaka ma być wykonana.

 

Montaż fotowoltaiki

Po zamówieniu instalacji u doświadczonej w branży firmy wykonawczej, prace nad kilkoma kilowatami zwykle nie przekraczają jednego dnia. Przy systemach o znacznie większej mocy lub obejmujących większe powierzchnie – czas montażu może zająć od kilku do kilkunastu dni. Przy założeniu, że dach, na którym ma być stworzona fotowoltaika jest w dobrym stanie, a jego konstrukcja jest stabilna i nie wymaga przebudowy.

 

Sprawny przebieg prac jest jednak możliwy przede wszystkim dzięki zachowaniu profesjonalizmu ekipy instalatorów, wśród których każdy spełnia inną, kluczową rolę. Prace instalatorskie to nie tylko montaż konstrukcji i modułów fotowoltaicznych, to również prace elektryczne związane z podłączeniem instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej, montaż szeregu zabezpieczeń a także wykonanie pomiarów oraz zgłoszenie instalacji gotowej do uruchomienia.

Możliwe opóźnienia w instalacji

Wśród podstawowych kłopotów, na które mogą natknąć się wykonawcy w trakcie prac są: pogorszenie się pogody, konieczność naprawy dachu lub modernizacja istniejącej instalacji sieciowej. Do zadań firm montażowych należy jednak taka organizacja poszczególnych kroków, aby cały proces przebiegł sprawnie, bez zbędnych opóźnień i dodatkowego nakładu finansowego ze strony Klienta. Dlatego tak istotny jest dobór zaufanej firmy, cieszącej się pochlebnymi opiniami swoich poprzednich zleceniodawców.


Przeglądając opinie i rekomendacje można zwrócić szczególną uwagę na treści dotyczące przebiegu i czasu trwania montażu instalacji fotowoltaicznych. Warto również pamiętać, że cena wykonania instalacji o określonej mocy powinna być proporcjonalna nie tylko do kosztów samych modułów czy falownika ale również do wykonywanych zabezpieczeń oraz jakości wykonanych robót instalacyjnych. Należy pamiętać, że jakość instalowanych zabezpieczeń, wykonanie odpowiedniego i zmierzonego uziemienia ma  duży wpływ na bezawaryjne działanie instalacji fotowoltaicznej.