Jak wygląda tworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej?

Jak przebiega przygotowanie do wykonania prawidłowo funkcjonującego systemu fotowoltaicznego? Tworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej to przede wszystkim wiele lat praktyki oraz wiedza z zakresu inżynierii i technologii Odnawialnych Źródeł Energii. Dzięki temu, firmy montażowe mogą zapewnić sprawny i bezpieczny proces podłączenia domu, lokalu firmowego czy gospodarstwa pod zasilanie generowane przez instalację fotowoltaiczną.


Jak wgląda tworzenie projektu?

Elementy składowe instalacji są organizowane pod kątem zapotrzebowania danego miejsca w energię elektryczną, którą Klient chciałby uzyskać. Plany montażu obejmują tym samym badanie tego, w jakim kierunku padają promienie słoneczne, jakie ogólne warunki atmosferyczne panują w okolicy czy występują zacienienia obiektu. Porównuje się także dotychczasowe zużycie prądu. Również na tym etapie, biorąc pod uwagę lokalizację, wybierany jest odpowiedni rodzaj modułów fotowoltaicznych.


Korzystając z powyższych danych wyliczany jest ponadto możliwy uzysk energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej.


Tworzenie konstrukcji pod fotowoltaikę

Jednak najważniejszą częścią projektowania instalacji jest przygotowanie miejsca na panele. W tym celu ekipa montażystów musi sprawdzić stabilność dachu lub dokładnie obejrzeć teren naziemny, na którym ma powstać mała elektrownia fotowoltaiczna. Dach powinien być w dobrym stanie i zapewniać trwałą podporę dla fotowoltaiki. Instalatorzy zapoznają się z jego budową oraz rodzajem pokrycia dobierając tym samym odpowiednie systemy montażowe.


Instalacje fotowoltaiczne opierają się na kilku niezbędnych elementach takich, jak moduły fotowoltaiczne, inwerter sieciowy, rozdzielnica z zabezpieczeniami sieciowymi zarówno po stronie prądu stałego jak również zmiennego, dodatkowe uziemienie oraz monitoring całej instalacji. W tym przypadku już na etapie projektowania zatrudniona firma przygotowuje dokumentację dla Zakładu Energetycznego.