hero 03-min

Pompy ciepła

Przedstawiamy Państwu najnowszy system ogrzewania oparty na pompie ciepła. Ciepło Twojego domu jest w naszych rękach.

Urządzenie grzewcze o wysokiej efektywności energetycznej, nowoczesne i nadające się do zastosowania w domu jednorodzinnym? Pompa ciepła. Nie bez przyczyny klienci wybierają dziś rozwiązanie tego typu. Wiąże się z nim mnóstwo dodatkowych korzyści, które warto mieć na uwadze podczas wybierania odpowiedniego systemu grzewczego na lata.


Pompa ciepła to wybór stworzony dla domów jednorodzinnych - nie tylko nowoczesnych (budowanych ekologicznie czy pasywnie), ale także tradycyjnych, dla których szuka się bardziej wydajnego sposobu na ogrzewanie pomieszczeń oraz wody. Co prawda zdecydowanie łatwiej o dobre rozmieszczenie całego układu jeszcze na etapie projektowania budynku, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zaproponować zmianę w już stojącym domu. Istnieje możliwość dopasowania pompy ciepła do obiektu, w którym zaplanowano gruntowną modernizację systemu grzewczego (przy czym należy się liczyć z większymi kosztami).

Dlaczego pompa ciepła? – oszczędzanie w 6. krokach

- Nie trzeba uzbrajać działki w gaz (oszczędność numer 1.) - Nie musisz wydzielać osobnego pomieszczenia na kotłownię (oszczędność numer 2.) - Twój dom nie musi posiadać komina (oszczędność numer 3.) - Pomieszczenie gdzie jest zamontowana pompa ciepła może również spełniać rolę pomieszczenia gospodarczego, pralni lub suszarni (oszczędność numer 4.) - Nowoczesna pompa ciepła to nie tylko ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej, to również schładzanie pomieszczeń w okresie letnim! (oszczędność numer 5.) - Zastosowanie pompy ciepła skutecznie ogranicza koszty ogrzewania, jest to zarazem ekologiczny ale przede wszystkim ekonomiczny i efektywny system grzewczy (oszczędność numer 6.)

image

Statystycznie ponad ¼ energii użytkowej w Polsce jest zużywana przez gospodarstwa domowe z czego ¾ przeznaczone jest na ogrzewanie budynków mieszkalnych.

Jest to wystarczający powód, żeby zacząć oszczędzać energię. Aby to zrealizować wystarczy zredukować straty ciepła poprzez:


  • ico

    Lepszą i bardziej dostosowaną do warunków izolację.

  • ico

    Nowoczesne system okienne.

  • ico

    Efektywne i oszczędne systemy ogrzewania


Zdecydowanie największa cześć energii którą dysponujemy dzięki pompie ciepła pochodzi z otoczenia, tylko maly ułamek musi zostać dostarczony w postaci energii elektrycznej. Obecnie przy zastosowaniu najnowocześniejszych pomp ciepła wskaźnik wydajność pomp ciepła, określany jako COP wynosi między 3 a 6. Dla przykładu, jeżeli pompa ciepła posiada COP na poziomie 5 i mocy grzewczej 15 kW, to pobiera ona raptem 3 kW energii elektrycznej a cała reszta (12 kW pochodzi z energii odnawialnej).

image

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła najprościej rzecz ujmując działa bliźniaczo podobnie do lodówki (w oparciu o tą samą technologię tylko odwrotne działanie). W lodówce ciepło odbierane jest z jej wnętrza i oddawane do otoczenia. Pompa ciepła z kolei pobiera ciepło z otoczenia (np. powietrza, wody, ziemi) a następnie przekazuje je do np. zasobnika wody grzewczej. Obecnie nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych pompa ciepła pobiera ze środowiska wystarczają ilość ciepła do ogrzania budynku. Im nasz wybór będzie skierowany do lepszych pomp ciepła tym praca pompy ciepła będzie wydajniejsza.

image

Urządzenie grzewcze wykorzystuje do działania jedno z trzech źródeł: powietrze, wodę lub grunt. Pobiera ciepło z otoczenia (czyli jednego z medium), a następnie wtłacza je do pomieszczenia lub za jego pomocą podwyższa temperaturę wody. Przy podejmowaniu decyzji o zamontowaniu tego systemu należy mieć też na względzie również typ chłodzenia. Dla sprzętu działającego na zasadzie powietrze/woda będzie to typ pasywny lub aktywny (wykorzystujący pracę dodatkowej sprężarki).


Pompa ciepła najlepiej radzi sobie z pracą nisko tęperaturową (35˚C do 40˚C. a co za tym idzie ogrzewaniem podłogowym). Nie oznacza to jednak, że praca w budynku z grzejnikami jest wykluczona. Obecnie na rynku są dostępne pompy ciepła wysokotemperaturowe przystosowane do pracy w tym systemie (55˚C lub 65˚C). Musimy jednak pamiętać, że im niższa temperatura pracy pompy ciepła tym system jest efektywniejszy.


Właściwe dopasowanie odpowiedniego systemu zależy od wielu zróżnicowanych czynników, które bierze się pod uwagę jeszcze na etapie tworzenia projektu ogrzewania dla budynku. Wybór zawsze pada na najbardziej efektywne medium. Zatrzymajmy się na moment przy każdym z nich.


Do stosunkowo niedrogich urządzeń pod względem eksploatacji należą pompy gruntowe, które pobierają ciepło z ziemi. Przy wyborze takiego rozwiązania należy jednak dysponować dość sporej wielkości działką. Ciekawie wygląda opcja pozyskiwania ciepła z powietrza. Dla uzyskania jak największej efektywności trzeba jednak zadbać o alternatywne źródło ogrzewania, które wspomoże działanie systemu w chłodnych miesiącach. Pozostaje jeszcze pompa wodna – metoda ceniona za największą wydajność energetyczną, ale jednocześnie najrzadziej wybierana ze względu na koszty budowy oraz konieczność zastosowania dodatkowego medium zasilającego, na przykład w postaci gazu lub prądu. Która okaże się najlepszym wyborem? Ze swojej strony proponujemy rozwiązanie najbardziej optymalne: pompę ciepła powietrze/woda.




Powietrzne pompy ciepła co za nimi przemawia?


Jako źródło ciepła dla pomp ciepła typu powietrze/woda służy ciepło zgromadzone w powietrzu zewnętrznym. Przy systemie rekuperacji dodatkowo powietrze odpadowe dostarczone z wnętrza pomieszczeń.

  • ico

    Niskie koszty inwestycyjne.

  • ico

    Brak konieczność dysponowania przestrzenią potrzebną do wykonania odwiertów.

  • ico

    Brak konieczności uzyskania jakichkolwiek pozwoleń.

  • ico

    Możliwość pracy w trybie monoenergetycznym z jednym wybranym źródłem energii.

  • ico

    Możliwość skonfigurowania istniejącej instalacji do pracy z pompą ciepła.

  • ico

    Pompa ciepła pokryje niemal 98% całkowitego rocznego zapotrzebowania na energię.


  • ico

    Ogrzewanie i chłodzenie w jednym.

  • ico

    Możliwość zabudowania jednostki wewnętrznej pompy ciepła z zasobnikiem (oszczędność miejsca, estetyczny i nowoczesny design).

  • ico

    Automatyczny dostęp i możliwość zdalnej konfiguracji ustawień.


W pompie ciepła wyróżniamy dwa rodzaje chłodzenia; pasywne (powyżej punktu rosy), aktywne (poniżej punktu rosy). Chłodzenie pasywne polega na wyrzucie ciepła z budynku do pompy ciepła bez użycia sprężarki. Proces ten odbywa się poprzez dodatkowy wymiennik który w zdecydowanej większości jest zabudowany w pompie ciepła.


Cechy chłodzenia pasywnego:
  • ico

    Wymagane górne źródło w postaci ogrzewania płaszczyznowego (ogrzewanie ścienne, podłogowe lub klimakonwektor.

  • ico

    Bardzo niskie koszty eksploatacyjne (pracują tylko dwie pompy obiegowe: dolnego i górnego źródła).

  • ico

    Chłodzenie pasywne nie wymaga dodatkowej instalacji, realizowane jest przez ogrzewanie podłogowe lub ścienne.

  • ico

    Pasywne chłodzenie pozwala na obniżenie temp. w budynku w stosunku do temp. zewnętrznej o około 6 st. C.


Cechy chłodzenia aktywnego:
  • ico

    Praca poniżej punktu rosy pozwala na znaczne obniżenie temp. w pomieszczeniu (efektywność zbliżona do klimatyzatora).

  • ico

    Dużo niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu z klimatyzacją stanadrdową.

  • ico

    Powstałe ciepło odpadowe podczas pracy sprężarki pompy ciepła można wykorzystać do podgrzania wody użytkowej, basenu itp.


W przypadku chłodzenia aktywnego chłód powstaje podczas pracy pompy ciepła z wykorzystaniem sprężarki. Jest on gromadzony w buforze wody lodowej a następnie transportowany do klimakonwektora skąd poprzez wymiennik woda/powietrze dostarczany do pomieszczeń.




Dlaczego warto?


Korzyści mówią same za siebie. Jeśli nieco wyższe koszty na początku inwestycji nie są dla Ciebie przeszkodą, powinieneś rozważyć wybór takiego rozwiązania. Przede wszystkim to ogromna wygoda, zarówno jeśli chodzi o formalności, jak i późniejsze użytkowanie. Do wybudowania systemu opartego na działaniu pompy grzewczej nie potrzebujesz pozwolenia. Możesz zapomnieć o tworzeniu specjalnego pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie na montaż urządzenia, a nawet stawianiu komina – jest on zbędny. Do tego dochodzą niskie koszty eksploatacji. Masz pełną kontrolę nad działaniem sprzętu. Konfigurujesz ustawienia zgodnie z własnymi potrzebami. Ponadto nie tylko ogrzewasz, ale także schładzasz pomieszczenia. Energooszczędność i ekologia to korzyści, o których nie musimy chyba zanadto wspominać - są oczywiste.




Co otrzymujesz od nas?


Jeśli masz więcej pytań i chcesz rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym, czy pompa ciepła to wybór skrojony na miarę Twoich oczekiwań, skontaktuj się z nami. Zaproponujemy Ci rozwiązanie najlepsze z możliwych - doradzimy wybór systemu dopasowanego do potrzeb energetycznych budynku, przedstawimy zarys oferty, a następnie zaproponujemy jej wykonanie.

Z naszej strony możesz liczyć na profesjonalnie przeprowadzoną instalację pompy ciepła. Zlecone zadania realizujemy tak, aby poświęcić na to tylko tyle czasu, ile rzeczywiście potrzebujemy - bez wydłużania terminów. Po więcej informacji zapraszamy poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy. Przekonaj się na własnej skórze, jak działa ten efektywny system ogrzewania domu!

Zobacz naszą ofertę

Powiat myślenicki

arrow ico

Powiat nowotarski

arrow ico

Powiat limanowski

arrow ico

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach

Zapytaj o ofertę