Pompy ciepła Green-Tech

Przedstawiamy Państwu najnowszy system ogrzewania oparty na pompie ciepła. Ciepło Twojego domu jest w naszych rękach.

Dlaczego pompa ciepła? – oszczędzanie w 6. krokach

 • Nie trzeba uzbrajać działki w gaz (oszczędność numer 1.)
 • Nie musisz wydzielać osobnego pomieszczenia na kotłownię (oszczędność numer 2.)
 • Twój dom nie musi posiadać komina (oszczędność numer 3.)
 • Pomieszczenie gdzie jest zamontowana pompa ciepła może również spełniać rolę pomieszczenia gospodarczego, pralni lub suszarni (oszczędność numer 4.)
 • Nowoczesna pompa ciepła to nie tylko ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej, to również schładzanie pomieszczeń w okresie letnim! (oszczędność numer 5.)
 • Zastosowanie pompy ciepła skutecznie ogranicza koszty ogrzewania, jest to zarazem ekologiczny ale przede wszystkim ekonomiczny i efektywny system grzewczy (oszczędność numer 6.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Statystycznie ponad ¼ energii użytkowej w Polsce jest zużywana przez gospodarstwa domowe z czego ¾ przeznaczone jest na ogrzewanie budynków mieszkalnych.

Jest to wystarczający powód, żeby zacząć oszczędzać energię. Aby to zrealizować wystarczy zredukować straty ciepła poprzez:

 • Lepszą i bardziej dostosowaną do warunków izolację.
 • Nowoczesne system okienne.
 • Efektywne i oszczędne systemy ogrzewania

Zdecydowanie największa cześć energii którą dysponujemy dzięki pompie ciepła pochodzi z otoczenia, tylko maly ułamek musi zostać dostarczony w postaci energii elektrycznej. Obecnie przy zastosowaniu najnowocześniejszych pomp ciepła wskaźnik wydajność pomp ciepła, określany jako COP wynosi między 3 a 6. Dla przykładu, jeżeli pompa ciepła posiada COP na poziomie 5 i mocy grzewczej 15 kW, to pobiera ona raptem 3 kW energii elektrycznej a cała reszta (12 kW pochodzi z energii odnawialnej).

Jak działa pompa ciepła?

 

Pompa ciepła najprościej rzecz ujmując działa bliźniaczo podobnie do lodówki (w oparciu o tą samą technologię tylko odwrotne działanie). W lodówce ciepło odbierane jest z jej wnętrza i oddawane do otoczenia. Pompa ciepła z kolei pobiera ciepło z otoczenia (np. powietrza, wody, ziemi) a następnie przekazuje je do np. zasobnika wody grzewczej. Obecnie nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych pompa ciepła pobiera ze środowiska wystarczają ilość ciepła do ogrzania budynku. Im nasz wybór będzie skierowany do lepszych pomp ciepła tym praca pompy ciepła będzie wydajniejsza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pompa ciepła najlepiej radzi sobie z pracą nisko tęperaturową (35˚C do 40˚C. a co za tym idzie ogrzewaniem podłogowym). Nie oznacza to jednak, że praca w budynku z grzejnikami jest wykluczona. Obecnie na rynku są dostępne pompy ciepła wysokotemperaturowe przystosowane do pracy w tym systemie (55˚C lub 65˚C). Musimy jednak pamiętać, że im niższa temperatura pracy pompy ciepła tym system jest efektywniejszy.

Powietrzne pompy ciepła – co za nimi przemawia?

Jako źródło ciepła dla pomp ciepła typu powietrze/woda służy ciepło zgromadzone w powietrzu zewnętrznym. Przy systemie rekuperacji dodatkowo powietrze odpadowe dostarczone z wnętrza pomieszczeń.

Jakie są największe plusy pomp ciepła typu powietrze/woda?

 • Niskie koszty inwestycyjne.
 • Brak konieczność dysponowania przestrzenią potrzebną do wykonania odwiertów.
 • Brak konieczności uzyskania jakichkolwiek pozwoleń.
 • Możliwość pracy w trybie monoenergetycznym z jednym wybranym źródłem energii.
 • Możliwość skonfigurowania istniejącej instalacji do pracy z pompą ciepła.
 • Pompa ciepła pokryje niemal 98% całkowitego rocznego zapotrzebowania na energię.

Jakie dodatkowe atuty ma pompa ciepła powietrze/woda?

 • Ogrzewanie i chłodzenie w jednym.
 • Możliwość zabudowania jednostki wewnętrznej pompy ciepła z zasobnikiem (oszczędność miejsca, estetyczny i nowoczesny design).
 • Automatyczny dostęp i możliwość zdalnej konfiguracji ustawień.

W pompie ciepła wyróżniamy dwa rodzaje chłodzenia; pasywne (powyżej punktu rosy), aktywne (poniżej punktu rosy). Chłodzenie pasywne polega na wyrzucie ciepła z budynku do pompy ciepła bez użycia sprężarki. Proces ten odbywa się poprzez dodatkowy wymiennik który w zdecydowanej większości jest zabudowany w pompie ciepła.

Cechy chłodzenia pasywnego:

 • Wymagane górne źródło w postaci ogrzewania płaszczyznowego (ogrzewanie ścienne, podłogowe lub klimakonwektor.
 • Bardzo niskie koszty eksploatacyjne (pracują tylko dwie pompy obiegowe: dolnego i górnego źródła).
 • Chłodzenie pasywne nie wymaga dodatkowej instalacji, realizowane jest przez ogrzewanie podłogowe lub ścienne.
 • Pasywne chłodzenie pozwala na obniżenie temp. w budynku w stosunku do temp. zewnętrznej o około 6 st. C.

 

Cechy chłodzenia aktywnego:

 • Praca poniżej punktu rosy pozwala na znaczne obniżenie temp. w pomieszczeniu (efektywność zbliżona do klimatyzatora).

 • Dużo niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu z klimatyzacją stanadrdową.

 • Powstałe ciepło odpadowe podczas pracy sprężarki pompy ciepła można wykorzystać do podgrzania wody użytkowej, basenu itp.

W przypadku chłodzenia aktywnego chłód powstaje podczas pracy pompy ciepła z wykorzystaniem sprężarki. Jest on gromadzony w buforze wody lodowej a następnie transportowany do klimakonwektora skąd poprzez wymiennik woda/powietrze dostarczany do pomieszczeń.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami.

Nasze realizacje

Systemy rekuperacji

Dlaczego rekuperator czyli mechaniczny system wentylacji?

Obecne budownictwo domów jednorodzinnych (zarówno tych tradycyjnych ale również pasywnych i energooszczędnych) wykorzystuje szereg technologii które mają poprawić bilans energetyczny budynku; szczelne wielokomorowe okna, ocieplenie ścian, ogrzewanie podłogowe, nowoczesne system grzewcze to wszystko skumulowane razem ogranicza zużycie energii i daje niższe koszty ogrzewania. W tak szczelnie wykonanych budynkach stosowana dawniej wentylacja grawitacyjna przestaje spełniać swoje zadanie. Tradycyjna wentylacja nie radzi już sobie z odświeżaniem atmosfery w nowoczesnym budownictwie co znacząco przekłada się na jakoś powietrza dostarczaną do pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najlepszym rozwiązaniem w twego typu obiektach jest zastosowanie SYSTEMU REKUPERACJI (nawiewno – wywiewnej). Która dodatkowo oprócz oczyszczania powietrza dostarczanego do obiektu umożliwia odzysk ciepła co znacząco obniża koszty ogrzewania budynku – nawet do 40%. System rekuperacji pozwala na obniżenie strat ciepła nawet o 95%. Mówiąc krótko – system wentylacji mechanicznej (rekuperator) z odzyskiem ciepła zapewnia odzysk ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych bezpowrotnie ucieka.

Jak działa system rekuperacji?

Świeże i chłodne powietrze zasysane jest przez czerpnię a następnie przechodzi przez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku. Oczyszczone i ogrzane powietrze dostarczane jest do pomieszczeń (salon, sypialnia, biuro).

 

Dokładnie taka sama ilość ciepłego, zużytego i wilgotnego powietrza usówana jest z łazienki i kuchni. Powietrze to przechodzi przez wymiennik i oddaje swoie ciepło do świeżego powietrza wchodzącego zzewnątrz nie mieszając się z nimi. Cały proces przebiega przy minimalnym poborze energii elektrycznej, nie podnosząc znacząco zużycia energii. 

Co daje nam system rekuperacji?

Efektywna wentylacja mechaniczna zapewniam nam ciągłą obecność świeżego powietrza bez konieczności aktywnego przewietrzania pomieszczeń. System rekuperacji to nie tylko komfort podczas codziennego przebywania w ciągle przewietrzonych pomieszczeniach ale również znacząca redukcja kosztów ogrzewania!

 

Nowoczesne systemy rekuperacji są energooszczędne, ciche i dają możliwość montażu w dowolnym miejscu w domu, ich kompaktowy wymiar sprawia, że montaż staje się prosty do zaplanowania. System wentylacji mechanicznej (rekuperator) zastępuje kominy wentylacji grawitacyjnej!

System rekuperacji zapewnia:

 • Duże oszczędności ogrzewania.
 • Wysoki komfort klimatyczny: idealną, jednakową w każdym pomieszczeniu temperaturę.
 • Szybkie usunięcie nadmiaru wilgoci i dwutlenku węgla oraz nieprzyjemnych zapachów.
 • Zabezpieczenie ścian przed zagrzybieniem i pleśnią

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gruntowy Wymiennik Ciepła (GWC)

Uzupełnieniem systemu wentylacyjnego opartego na rekuperatorze jest tzw. gruntowy wymiennik ciepła. Urządzenie to znane jest także pod nazwą „czerpnia gruntowa”.

Zalety:

 • Schłodzenie powietrza wchodzącego do budynku latem z 33˚C do 17˚C.
 • Podgrzanie powietrza wchodzącego do budynku zimą nawet z -22˚C do +3,5˚C.
 • Zabezpiecza rekuperator przed zamarzaniem.
 • Redukcja kosztów użytkowania budynku.
 • Optymalny komfort klimatyczny w domu.

Jesteśmy autoryzowanym partnerem polskiego producenta systemów rekupearcji Pro-Vent.

Green-Tech Sp. z o.o.

Niedźwiedź 180

34-735 Niedźwiedź

 

Telefony kontaktowe:

Biuro:

+48 18 473 18 62

Instalacje fotowoltaiczne:

+48 531 831 555

+48 530 821 814

 

Email: sklep@green-tech.com.pl

Wyślij nam wiadomość!