Fotowoltaika 10 kW – ile prądu wyprodukuje? Kiedy instalacja fotowoltaiczna 10 kW będzie dobrym wyborem?

nuno-marques-0GbrjL3vZF4-unsplash 700

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW to chyba jedna z najczęściej wybieranych opcji przez naszych klientów. Dlaczego tak jest i skąd wziął się ten trend? W moim osobistym odczuciu spowodowane jest to naleciałościami z przeszłości kiedy to właśnie zestaw fotowoltaiczny 10 kW był najmocniejszym możliwym wyborem przy jednocześnie najlepszym systemie rozliczeń (80/20). Obecnie przy nowych zasadach rozliczeń nie jest to tak istotne. Kiedy zatem panele fotowoltaiczne 10 kW będą najlepszym wyborem i ile energii wyprodukują? Średniorocznie fotowoltaika 10 kW produkuje 10 MWh energii co oznacza, że sprawdzi się idealnie w gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie który tyle właśnie energii konsumują w skali całego roku.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW idealnie sprawdzi się u osób które konsumują poniżej 10 MWh energii rocznie. Produkcja roczna będzie się różniła w zależności od szerokości i długości geograficznej, jednak uśredniając te wyniki możemy przyjąć, że fotowoltaika 10 kW w orientacji południowej wyprodukuje w granicach 10 MWh energii w skali całego roku. Oczywiście jest to w dużej mierze zależne od konta pochylenia modułów, kierunku w jakim zostały zainstalowane, samej jakości montażu oraz wybranych modułów.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Moc instalacji fotowoltaicznej dobieramy wprost proporcjonalnie do zużycia energii elektrycznej z uwzględnieniem ewentualnych planowanych inwestycji typu zakup pompy ciepła, klimatyzatora, płyty indukcyjnej czy tym podobnych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przy nowym systemie rozliczeń - net billing, precyzyjne wyliczenie potrzebnej mocy z instalacji fotowoltaicznej nie jest już takie proste i oczywiste. Warto zatem porozmawiać ze specjalistami w tej dziedzinie i wybrać najbardziej opłacalne i dobrze dopasowane rozwiązanie które w pełni pokryje nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną teraz i w przyszłości.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW - ile energii elektrycznej kWh wyprodukuje w ciągu dnia / miesiąca?

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW rocznie produkuje około 10 MWh energii – to już wiemy. Jak więc przekłada się produkcja w skali miesiąca i dnia? Tu sprawa nie jest już tak oczywista, bo o ile łatwo jest prognozować średnie wartości produkowanej energii w dłuższym okresie czasu o tyle jest to znacznie trudniejsze w kontekście jednego dnia czy miesiąca. Oprzyjmy się zatem o instalację fotowoltaiczną w naszej firmie, gdzie zamontowaną mamy 9,99 kWp w orientacji wschód – zachód.

W kwietniu instalacja wyprodukowała 0,798 MWh energii przy średniej dziennej na poziomie 25-35 kWh.

W maju instalacja wyprodukowała 1,18 MWh energii przy średniej dziennej na poziomie 40-45 kWh.

W czerwcu instalacja wyprodukowała 1,1 MWh energii przy średniej dziennej na poziomie 40 kWh.

Próbka ta pokazuje, że przy ocenianiu jakości instalacji fotowoltaicznej pod względem produkcji warto oprzeć się na szerszym przedziale czasowym gdyż wartości dzienne czy miesięczne będą mocno zależne od zmieniających się warunków pogodowych i mogą dać nie rzeczywisty obraz ilości produkowanej energii.

Fotowoltaika 10 kW - ile paneli będziesz potrzebować?

Zestaw fotowoltaiczny 10 kW obecnie składa się najczęściej z maksymalnie 10 modułów fotowoltaicznych. Tendencja do wybierania coraz mocniejszych paneli fotowoltaicznych sprawia, że liczba montowanych modułów będzie malała przy jednoczesnym utrzymaniu mocy maksymalnej instalacji.

Jaką powierzchnię zajmuje fotowoltaika 10 kW?

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW przy założeniu, że zastosujemy moduły o mocy 500Wp będzie zamykała się swoją powierzchnią w granicy 25m2. Należy pamiętać, że stosowanie modułów o większej mocy z reguły przekłada się również na większą powierzchnię jaką te moduły zajmują.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10 kW z montażem? Cena paneli to nie wszytko!

Koszt fotowoltaiki 10 kW jest zależny od kilku czynników. Możemy wybrać wersję typową -sieciową lub opcję z magazynem energii. Na koszt instalacji fotowoltaicznej składa się nie tylko cena modułów fotowoltaicznych czy falownika.

Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość prowadzonego montażu oraz doświadczenie firmy instalatorskiej. Warto na samym początku przewidzieć również czy w przyszłości będziemy chcieli rozbudować naszą instalację fotowolaticzną lub doposażyć ją w magazyn energii.

Początkowe zwiększenie budżetu da nam wiele więcej możliwości w przyszłości. O tym ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10 kW pisaliśmy kilka tygodni wcześniej. Zapraszamy do tamtej lektury:)

Czy 10 kW wystarczy na pompę ciepła?

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW to całkiem spora instalacja dla użytku domowego. Decydując się jednak na ogrzewanie pompą ciepła warto na zapoznanie się z charakterystyką samej pompy i jej zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Dla wysokiej klasy energetycznej pomp ciepła jakie na przykład sami stosujemy instalacja fotowoltaiczna 10 kW to absolutne maksimum które bez problemu wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną całego budynku wraz z pompą ciepła.

To jak dużą instalację fotowoltaiczną będziemy potrzebować zależy od wielu czynników w tym zużycia energii elektrycznej i planowanych inwestycji w zakup kolejnych urządzeń pobierających prąd. Warto to zagadnienie poruszyć ze specjalistami, którzy pomogą w dobraniu odpowiedniego rozwiązania.

Jak długo ładuje się magazyn energii 10 kW?

To jak długo ładuje się magazyn energii 10 kWh zależy od mocy samej instalacji. W warunkach słonecznych i przy założeniu, że dysponujemy modułami fotowoltaicznymi o mocy nominalnej 10 kWp czas ładowania nie powinien przekroczyć dwóch godzin.

Wróć

Przeczytaj również

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach

Zapytaj o ofertę