Gruntowa pompa ciepła - czym jest i jak działa? Poznaj pompę geotermalną!

image

Ogrzewanie z ziemi jest tematem coraz bardziej popularnym zwłaszcza w rejonach i obszarach gdzie temperatury bardzo mocno spadają poniżej zera i osiągają wartości większe niż -25 stopni.

Gruntowa pompa ciepła - czym jest i jak działa?

Pompa ciepła gruntowa jest niczym innym jak urządzeniem grzewczym, zbliżonym do powietrznych pomp ciepła z tą różnicą, że ciepło czerpane jest z ziemi a nie z powietrza. Pompa ciepła ziemna wykorzystuje zjawisko drugiej zasady dynamiki. Dostarczone do budynku ciepło służy zarówno do ogrzania samego budynku jak również wody użytkowej.

Wymiennik ciepła - pionowy czy poziomy?

Pompa ciepła geotermalna może wykorzystywać dwa zgoła odmienne rodzaje wymienników ciepła – pionowy lub poziomy. To jaki wybierzemy zależy od kilku czynników. Zasadniczo bardziej efektywny rozwiązaniem jest pionowy odwiert. Wynika to z faktu, że niższe warstwy gleby zachowują stałą temperaturę, która nigdy nie spada poniżej 0 stopni. Jest to rozwiązanie również droższa od wymiennika poziomego, które dodatkowo potrzebuje znacznie więcej miejsca na rozłożenie odpowiedniej ilości rur które będą zbierały a następnie transportowały ciepło do budynku.

Pompa ciepła gruntowa - wady i zalety

Główną wadą gruntowej pompy ciepła jest jej spora inwazyjność w momencie inwestycji. Przy wyborze rozwiązania z wymiennikiem poziomym niezbędne jest zebranie sporej ilości wierzchniej warstwy gruntu w celu rozłożenia rur. Rozwiązanie z pionowym wymiennikiem ciepła jest nieco mniej inwazyjne ale nadal niesie ze sobą konieczność wykonania głębokich odwiertów na działce. Drugim aspektem które może być uznawany za wadę jest wysoki koszt inwestycji, niejednokrotnie dwa lub trzy razy wyższy od powietrznej pompy ciepła.

Na plus, niższe koszty użytkowania. Zasadniczo działanie pompy ciepła gruntowej wpływa pozytywnie na niższe koszty pobieranej energii.

Odwiert pod gruntową pompę ciepła - co warto wiedzieć?

Najważniejszym czynnikiem który występuje przy wykonywaniu odwiertu dla gruntowej pompy ciepła jest jego właściwe wykonanie i zabezpieczenie. Od tego w jaki sposób będą przeprowadzone prace związane z odwiertem będzie zależeć wydajność całego systemu. Warto zatem wybrać doświadczoną firmę instalatorską, która prace instalacyjne wykona z należytą starannością.

Instalacja gruntowej pompy ciepła - czy to się opłaca?

Jak każde ekologiczne źródło grzewcze tak również gruntowa pompa ciepła w długoletniej perspektywie użytkowania się opłaca i przynosi spore oszczędności. Czynnikiem które może negatywnie działać na decyzję o podjęciu instalacji gruntowej pompy ciepła jest wysoki próg wejścia. Warto zatem rozważyć opcję instalacji powietrznej pompy ciepła.

Wybierz pompy ciepła od GreenTech!

Nasza firma specjalizuje się w systemach fotowoltaicznych i pomp ciepła co stanowi idealne połączenie dla ekonomicznego i wydajnego systemu grzania i zasilania budynków mieszkalnych i komercyjnych. Przed podjęciem decyzji o wyborze źródła ogrzewania warto skontaktować się z nami abyśmy wspólnie podjęli decyzje czy gruntowa pompa ciepła będzie dobry rozwiązaniem dla twojego domu.

FAQ - pompa ciepła gruntowa – najczęściej pojawiające się pytania dotyczące gruntowej pompy ciepła.

Ile prądu zużywa gruntowa pompa ciepła?

To ile prądu będzie zużywała gruntowa pompa ciepła zależy od wielu czynników i nie znając parametrów budynku który ma być nią ogrzewany oraz parametrów konkretnej pompy ciepła nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Należy mieć na uwadze, że im lepiej ocieplony budynek oraz lepiej dobrana pompa ciepła tym niższe będzie zużycie energii elektrycznej.

Co lepsze gruntowa czy powietrzna pompa ciepła?

To zależy, jednak gdyby zebrać wszystkie plusy i minusy jednego i drugie rozwiązania to powietrzna pompa ciepła będzie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które jest znacznie łatwiej za implikować. Jest również rozwiązaniem znacznie tańszym na samym starcie inwestycji. Dobrej jakości powietrzna pompa ciepła jest również bardzo wydajnym i oszczędnym rozwiązaniem.

Ile zapłacimy za prąd przy pompie ciepła?

To wszystko zależy od tego jaką pompę ciepła wybierzemy, jak duży i jak dobrze ocieplony mamy budynek. Doświadczona firma instalacyjna podczas doboru odpowiedniej pompy ciepła będzie w stanie oszacować zapotrzebowanie na energię elektryczną a tym samym przełożyć to rachunek za prąd.

Ile kosztuje ogrzanie 100m domu pompa ciepła?

Koszt ogrzania budynku zależy od wyboru pompy ciepła, efektywności energetycznej budynku, ceny prądu i dla dwóch budynków o tym samym metrażu może być różny. Zawsze warto zapytać instalatora o skalkulowanie zapotrzebowania na energię elektryczną danej pompy ciepła w kontekście konkretnego budynku.

Jakie rachunki za prąd przy pompie ciepła bez fotowoltaiki?

Jak w pozostałych pytania, to wszystko zależy od budynku i rodzaju pompy ciepła. Na pewno odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie pompy ciepła.

Wróć

Przeczytaj również

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach

Zapytaj o ofertę