Kolektory słoneczne vs. panele fotowoltaiczne - czym się różnią?

Czym są kolektory słoneczne lub potocznie nazywane solary i jakie są różnice pomiędzy nimi a instalacją fotowoltaiczną to pytanie na które postaramy się odpowiedzieć.
W tym tekście porównujemy obie technologie pod kątem ich działania, kosztów, efektywności i zastosowania. Czytaj teraz!
Kolektory słoneczne vs. panele fotowoltaiczne - czym się różnią?
Poza zasadniczą wizualną różnicą pomiędzy kolektorami słonecznymi a fotowoltaiką główną różnicą jest ich przeznaczenie a także zasada działania. Kolektory słoneczne na ciepłą wodę służą tylko i wyłącznie do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Moduły fotowoltaiczne mają znacznie szersze zastosowanie – pozwalają nie tylko pośrednio lub bezpośrednio ogrzewać wodę użytkową ale również zaopatrywać gospodarstwo domowe w energię elektryczną.
Kolektory słoneczne - czym są?
Kolektor słoneczny to urządzenie służące do podgrzewania wody użytkowej, wody basenowej czy nawet wspomaganie centralnego ogrzewania. Można również powiedzieć, że potocznie nazywane solary na wodę to nowoczesne urządzenie które służy do przetwarzania energii słonecznej na ciepło.
Rodzaje kolektorów słonecznych
Generalnie możemy wyróżnić trzy rodzaje kolektorów słonecznych:
kolektory płaskie,
kolektory próżniowe,
kolektory powietrzne.
Punktem wspólnym dla wszystkich trzech rodzajów solarów na ciepłą wodę jest efekt ko ńcowy czyli ciepła woda użytkowa, mimo tego iż strukturalnie różnią się między sobą budową i zastosowaną technologią.
Kolektory płaskie czyli prostokątne płyty zbudowane z przeźroczystej (szklanej lub zbudowanej z tworzywa sztucznego) pokrywy pod którą znajduje się absorber pochłaniający energię słoneczną i przekształcający ją w ciepło oraz rurki przez które przepływa ciecz transportująca wygenerowane ciepło do zbiornika z wodą.
Kolektory próżniowe to zbiór szklanych rur w których znajduje się absorber. Jest to zdecydowanie bardziej zaawansowana technologia w porównaniu z typowymi kolektorami płaskimi. Ważnym elementem konstrukcyjnym jest próżnia pomiędzy warstwami szkła która minimalizuje straty energii i izoluje ciepło.
Kolektory powietrzne to urządzenie które zamiast cieczy czynnika chłonącego ciepło wykorzystuje powietrze. Jak pozostałe dwa rodzaje solarów na wodę składa się z absorbera, przeźroczystej przegrody, izolacji oraz jednego elementu którego nie posiadają dwa pozostałe solary – wentylatora który wymusza cyrkulację powietrze przez kolektor.
Kolektory słoneczne - zasady działania
Kolektor słoneczny czy solar na wodę ma bardzo prostą i jedyną funkcję – ogrzewanie wody użytkowej czy wody w basenie. Solary do grzania wody wykorzystują energię słoneczną a następnie zamieniają ją na ciepłą wodę która za pośrednikiem nośnika (głównie mieszanki wody i glikolu lub powietrza w przypadku kolektorów powietrznych) transportują wygenerowane ciepło do zasobnika z wodą lub basenu.
Jaka jest awaryjność kolektorów słonecznych?
Solar na wodę oprócz płyt montowanych na dachu czy gruncie to również zestaw pompowy, specjalny zasobnik na wodę użytkową a także sterownik, który jest urządzeniem elektronicznym. Solary słoneczne nie charakteryzują się większą awaryjnością niż inne urządzenia grzewcze, dzięki ich prostej budowie i zminimalizowanej liczbie systemów elektronicznych można przyjąć, że są stosunkowo bezawaryjne przy założeniu, że zostały wykonane przez wyspecjalizowanych instalatorów a zastosowane komponenty są wysokiej jakości. Aby zminimalizować ryzyko awarii czy nieprzewidzianych zdarzeń warto aby solary słoneczne były poddawane regularnym przeglądom.
Jakie technologie wykorzystują kolektory słoneczne?
Kolektor to urządzenie do konwersji energii słonecznej na ciepło. To nowoczesne urządzenie które dzięki swojej budowie i zastosowanej technologii pozwala na łatwe i szybkie absorbowanie energii cieplnej a następnie za pośrednictwem płynu lub powietrza transportowanie zgromadzonej energii do zasobnika z ciepłą wodną użytkową lub do basenu. Cena solarów na ciepłą wodę z montażem zależy od zastosowanej technologii w budowie kolektorów. Najłatwiejsze w montażu, charakteryzujące się najniższą ceną będą kolektory płaskie, droższym odpowiednikiem ale dzięki bardziej zastosowanej technologii bardziej wydajne są kolektory próżniowe. Najbardziej obecnie zaawansowane technicznie charakteryzujące się najwyższą ceną są kolektory powietrzne które technologicznie różnią się od pozostałych dwóch rodzajów głównie nośnikiem które transportuje ciepło do zasobnika.
Kolektory fotowoltaiczne - konserwacja i utrzymanie
Kolektory słoneczne wymagają regularnych przeglądów które gwarantują bezawaryjność i sprawność działania. Podczas przeglądów sprawdzana jest szczelność całego systemu, ilość płynu w instalacji oraz sprawność całego systemu. Niektórzy producenci wymagają corocznych przeglądów w celu utrzymania gwarancji. Warto jednak dla własnego komfortu wykonywać przeglądy nawet po okresie gwarancji. Warto również raz na jakiś czas zadbać o czystość kolektorów które mogą ulec naturalnemu zabrudzeniu poprzez warunki atmosferyczne lub odchody ptaków.
Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne - jakie są różnice?
Poza wizualną różnica pomiędzy kolektorami słonecznymi a modułami fotowoltaicznymi jest ich zakres działania. O ile kolektory słoneczne mają za zadanie tylko ogrzewać wodę użytkową o tyle moduły fotowoltaiczne mają znacznie szersze zastosowanie. Generowana energia elektryczna może być wykorzystywana w gospodarstwie domowym oraz wykorzystywana do ogrzewania wody użytkowej za pośrednictwem pompy ciepła czy grzałki elektrycznej. Różnica jest również widoczna w ilości płyt; kolektory z reguły składają się obecnie z dwóch – trzech elementów na dachu, przy kilkunastu modułach fotowoltaicznych.
Co wybrać - kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?
Pytanie to pada wielokrotnie. Należy pamiętać, że kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne nie konkurują ze sobą. Mogą być partnerami i swoistym podzieleniem ról gdzie kolektor odpowiada za zapewnienie ciepłej wody użytkowej a panel fotowoltaiczny za generowanie energii elektrycznej. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeżeli zależy nam na generowaniu energii cieplnej jak najniższym kosztem, bez ponoszenia kosztów w kontekście pobierania energii elektrycznej to warto zwrócić się w stronę kolektorów słonecznych a fotowoltaikę traktować tylko jako nośnik energii elektrycznej.
Oba rozwiązania są bardzo wydaje i zapewniają olbrzymi komfort użytkowania a także olbrzymie oszczędności. Warto jednak swoją sytuację przedyskutować ze specjalistom który pomoże ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla twojego domu.