Net-billing czy net-metering - jakie są różnice? Dowiedz się, jakie są wady i zalety obu rozwiązań!

Szukając informacji na temat fotowoltaiki bardzo często można natrafić na pojęcie systemu opustów dla prosumentów który występuje w dwóch formach: net meterig oraz net biling.
Wspomniany Net metering czyli tak zwany system opustów jest jednym z systemów rozliczania energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej i wprowadzonej do sieci energetycznej.
Czym jest net-metering?
Net metering jest jednym z dwóch systemów rozliczeniowych które występują w fotowoltaice. Został on wprowadzony w Polsce w 2015 roku i zakładał możliwość „magazynowania” nadwyżki produkowanej energii elektrycznej w Zakładzie Energetycznym i jej późniejsze odbieranie pomniejszone w zależności od mocy instalacji o 20 lub 30 procent przez użytkowników.
W praktyce wygląda to tak, że wyprodukowane energia elektryczna, która nie zostanie wykorzystana w czasie rzeczywistym na własne potrzeby zostaje oddana do Zakładu Energetycznego i istnieje możliwość jej odbioru w momencie w którym produkcja z modułów jest niewystarczająca na pokrycie aktualnego zapotrzebowania.
Net-billing a ustawa OZE
Zmiany w fotowoltaice które weszły życie w 2022 roku zniosły możliwość „magazynowania” energii elektrycznej i korzystania z opustów nowym instalacją fotowoltaicznym a wprowadzony nowy system rozliczania fotowoltaiki zakłada konieczność sprzedaży nadwyżki produkowanej energii elektrycznej po średniej cenie giełdowej z danego miesiąca.
Na czym polega i jak działa net-metering?
Net metering jako system opustów działa jako wirtualny bank energii, który pozwala na magazynowanie nadwyżki produkowanej energii elektrycznej i jej późniejsze odbieranie pomniejszone w zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej o 20% w przypadku instalacji do 10 kWp i o 30% w przypadku instalacji większych jak 10 kWp. W praktyce oznacza to możliwość gromadzenia energii elektrycznej w porach letnich i jej późniejsze odbieranie w miesiącach jesienny i zimowych gdzie mamy miej godzin słonecznych.
System opustów net-metering – dla kogo?
System opustów net metering skierowany jest dla wszystkich użytkowników instalacji fotowoltaicznych przyłączonych do 2022 roku i których instalacja fotowoltaiczna nie przekracza 50 kWp. Oznacza to w praktyce, że system opustów skierowany jest zarówno dla osób prywatnych jak i przedsiębiorców dla których produkcja energii elektrycznej nie była głównym przedmiotem działalności gospodarczej.
Net-metering - jakie są zasady?
Zasady jakie obejmowały prosumentów korzystających z net meteringu sprowadzają się do:
- konieczności posiadania instalacji fotowoltaicznej nie większej jak 50 kWp,
- konieczności oddania w zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej 20 lub 30 procent energii wprowadzonej do sieci energetycznej,
- brak możliwości produkowania i sprzedawania wyprodukowanej energii elektrycznej jako formy prowadzonej działalności gospodarczej.
Net-metering - przykład i symulacja
Posługując się przykładami stwórzmy wirtualną rodzinę, która posiada instalację fotowoltaiczną o mocy 9,99 kWp, która rocznie produkuje 10 MW energii elektrycznej z czego 50% czyli 5 MW wykorzystuje na bieżące potrzeby, druga połowa zostaje „zmagazynowana” w wirtualnym magazynie do odbioru przez rok. Z tych 5 MW 20% energii zostaje w Zakładzie Energetycznym a pozostałe 80% (4 MW) może być wykorzystane prze kolejny rok i odebrane w miesiącach w których produkcja ze słońca jest niewystarczająca na pokrycie aktualnego zapotrzebowania.
Czy system net-metering się opłaca?
System ten uznawany jest za najbardziej opłacalny dla konsumentów i w rzeczywistości jest to bardzo trafne stwierdzenie. Wprawdzie nie całość nadwyżki wyprodukowanej energii staje się naszą własnością ale oddając 20% unikamy konieczności posiadania realnego magazynu energii. Zdecydowanie nie było to rozwiązanie opłacalne dla Zakładów Energetycznych, które zostały postawione w sytuacji w której do sieci w sposób bardzo nierównomierny trafiało bardzo dużo energii elektrycznej a sieci w naszym kraju nie były i nadal nie są do tego przystosowane.
Czym jest net-billing?
Net billing jest nowy systemem rozliczania nadwyżki energii elektrycznej produkowanej z instalacji fotowoltaicznej. Pozwala on na sprzedaż niewykorzystanej energii elektrycznej w całości do Zakładu Energetycznego pośredniej cenie giełdowej z danego miesiąca. Net billing jest więc kolejnym system rozliczania nadwyżki energii elektrycznej.
Net-billing - jakie ma zalety i wady?
Główną zaletą systemu net billing niewątpliwie jest to, że rozliczamy sto procent produkowanej energii elektrycznej a nie 80 czy 70 procent jak w starym systemie rozliczeń.
Z kolei główną wadą tego typu rozliczania jest cena po której energia elektryczna jest sprzedawana. Nie ma tu równości pomiędzy Zakładem Energetycznym a klientem. Cena po której sprzedajemy energię elektryczną jest niższa niż ta za którą tą energię musimy odkupić.
Do zalet warto również zaliczyć, że konsumenci bardziej precyzyjnie dobierają wielkość instalacji, ponieważ jej przewymiarowanie nie ma już większego sensu dzięki czemu sieci energetyczne są mniej obciążone.
Co jest lepsze – net-billing czy net-metering?
Dla wielu konsumentów net metering jest jedyną słuszną formą rozliczania fotowoltaiki. Wiele osób nie znając do końca nowej formy rozliczania (net billing) upatruje końca w opłacalności instalacji fotowltaicznej w nowej formie rozliczeń, ale czy rzeczywiści tak jest? Nie. Nowa formuła rozliczania fotowoltaiki pozwala na bardziej świadome planowanie mocy instalacji fotowoltaicznej i zwróceniu się w stronę fizycznego magazynu energii co pozwoli na pełne i bardziej kontrolowane wykorzystanie potencjału jakie daje fotowoltaika.
Zamów fotowoltaikę od GreenTech!
Przez czternaście lat zbieraliśmy doświadczenie w instalacjach fotowoltaicznych, przebrnęliśmy prze systemy off gridowe, nieregulowane prawnie początki fotowoltaiki, później system net metering, net billing i obecnie jesteśmy świadkami rozkwitu banków energii adaptowanych do instalacji fotowoltaicznych. Mając ten obraz i to doświadczenie widzimy jak mimo wielu zmian fotowoltaika staje się coraz bardziej wydajna i daje coraz więcej możliwości pod względem użytkowania a zmiany prawne które się pojawiają nie zmieniają jednego – tego, że fotowoltaika się opłaca.