Jak działają panele fotowoltaiczne?

Od kilku lat osoby zainteresowane OZE – Odnawialnymi Źródłami Energii - inwestują w montaż na dachach domów lub budynków firmowych modułów fotowoltaicznych. Na czym tak naprawdę opiera się ich działanie? Jeśli się nad tym zastanawiasz, zapraszamy do lektury!


Jak działają panele fotowoltaiczne?

Każda instalacja fotowoltaiczna widziana zarówno na dachach budynków mieszkalnych, firmowych czy gospodarczych zbudowana jest głównie przy użyciu krzemowych modułów fotowoltaicznych. Jest to najczęściej i najpowszechniej wykorzystywany materiał do produkcji modułów fotowoltaicznych które zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną.

Pojedynczy moduł fotowoltaiczny stanowi z kolei jeden z elementów wykorzystywanych do budowy instalacji na którą składa się szereg połączonych ze sobą modułów o odpowiedniej długości łańcuchów. Współczesne technologie oferują ponadto kilka różnych rodzajów modułów które są dobierane pod kątem specyfiki danego miejsca. Różni je sposób odbierania światła i odporność na uszkodzenia mechaniczne czy rozproszone światło. Wyróżniamy zatem głównie moduły polikrystaliczne oraz monokrystaliczne a te z kolei dzielą się na kolejne kategorie jak np. half cut czy bifacial.


Jak magazynowany jest prąd?

Istnieją dwa sposoby na magazynowanie i wykorzystywanie prądu elektrycznego z fotowoltaiki. Pierwszy (off-grid) jest

możliwy dzięki bankom akumulatorów, które Klient posiada na własny użytek dzięki czemu ma możliwość uzyskania całkowitej niezależności energetycznej. Drugi, najpowszechniejszy polega na podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej (on-grid), gdzie wyprodukowana energia jest magazynowana.


Zawieranie umowy z Zakładem Energetycznym obejmuje również darmowy montaż licznika dwukierunkowego, który odpowiada za liczenie energii jaką wprowadzamy do sieci. Współpraca z Zakładem Energetycznym także przebiega bez dodatkowych kosztów, a cała obsługa związana z przyłączeniem instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej wykonywana jest przez firmę instalatorską.


Przemyślany system fotowoltaiki pozwala nie tylko na oszczędność finansową, ale też znaczne wsparcie środowiska naturalnego.