Przydomowe turbiny wiatrowe - czym są i czy to się opłaca? Sprawdź nowe rozwiązania OZE dla Twojego domu!
Olbrzymi wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii z kilku ostatnich lat skupiał się głównie na instalacjach fotowoltaicznych jednak zmiany w prawie zagwarantowały możliwość uzupełnienia fotowoltaiki o przydomowe elektrownie wiatrowe. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że energetyka odnawialna zmierza w stronę auto konsumpcji a bez odpowiednio zwymiarowanego banku energii nie ma możliwości zapewnienia dostępu do energii w dni pochmurne i w nocy na co odpowiedzią są turbiny wiatrowe.
Przydomowe turbiny wiatrowe - czym są?
Przydomowa elektrownia wiatrowa to nic innego jak rodzaj jednostki wytwórczej produkującej energię elektryczną bezpośrednio za pomocą wiatru. Idąc dalej za definicją turbiny wiatrowej dowiadujemy się, że jest to urządzenie zmieniające energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Wydzielić możemy dwie główne kategorie turbin wiatrowych, są to;
turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu,
turbiny wiatrowe śmigłowe o poziomej osi obrotu.
Każda z tych kategorii posiada również swoje podkategorie i przypadku turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu wyróżniamy turbiny:
rotorowe Savoniusa,
bębnowe,
karuzelowe,
typu tornado,
Darrieusa.
W kategorii turbin wiatrowych śmigłowych o poziomej osi obrotu wyróżniamy turbiny:
jednopłatowe,
dwupłatowe,
trójpłatowe,
wielopłatowe.
Przydomowa turbina wiatrowa - jak działa?
Domowa elektrownia wiatrowa to nic innego jak odpowiednio zwymiarowana i dopasowana do potrzeb budynku turbina wiatrowa, której charakterystyka pracy odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną budynku. Należy pamiętać, że dla potrzeb gospodarstw domowych można stosować zarówno turbiny wiatrowe osi poziomej jak również pionowej a wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami turbin powinien zostać przeprowadzony przez specjalistę w tej dziedzinie.
Zasada działania domowej elektrowni wiatrowej w duży stopniu odzwierciedla działanie modułów fotowoltaicznych z tą różnią, że zamiast energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej wykorzystywany jest wiatr. Napędzona turbina wiatrowa wytwarza energię elektryczną która za pośrednictwem inwertera sieciowego jest transportowana di sieci elektroenergetycznej, zużywana na własne potrzeby lub magazynowana w banku energii.
Czy przydomowa turbina wiatrowa sią opłaca?
Przydomowa turbina wiatrowa jak każde źródło OZE odpowiednio dobrane i zainstalowane prawidłowo przynosi szereg korzyści i bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie zapotrzebowania na pobór energii z sieci. W przypadku turbin wiatrowych ich dobór i zwymiarowanie jest znacznie bardziej skomplikowane a decyzja o inwestycji z elektrownię wiatrową powinna zostać poprzedzona odpowiednią analizą.
Jeżeli dysponujemy odpowiednim miejscem gdzie można w sposób bezpieczny i zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zainstalować turbinę wiatrową a wcześniej została przeprowadzona analiza jakości wiatru można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że elektrownia wiatrowa się opłaca.
Ile można zaoszczędzić dzięki turbinie wiatrowej? Przykładowa kalkulacja dla przydomowej elektrowni wiatrowej 4 kWh
Charakterystyka pracy turbin wiatrowych znacząco różni się od pracy instalacji fotowoltaicznych. Z jednej strony do dyspozycji mamy aż 24 godziny każdego dnia, bo przecież wiatr może wiać non stop przez 365 dni w roku. W praktyce jednak jest to temat znacznie bardziej zawiły i różnice w jakości wiatru w zależności od lokalizacji są znaczące.
Przyjmując średnią z dobrze ulokowanej turbiny wiatrowej o mocy nominalnej 4 kW można oczekiwać produkcji rocznej na poziomie 6000 kWh wyprodukowanej energii. Duże znaczenie oprócz wybrania dobrej turbiny wiatrowej ma lokalizacja i odpowiednio poprowadzony montaż.
Czy turbiny wiatrowe to sensowne rozwiązanie z Polsce?
Na to pytanie można odpowiedzieć w zasadzie jednym słowem - TAK. Zostawiając z boku rozważania o stale rosnących cenach energii elektrycznej i o sensie auto konsumpcji dysponujemy dobrymi warunkami wietrznymi i to jest fakt. Są rejony bardziej i mniej wydajne pod względem jakości wiatru dlatego też istotnym elementem będzie tutaj odpowiednia wcześniejsza analiza i wybór odpowiedniej lokalizacji do instalacji turbiny wiatrowej.
Jaka turbina wiatrowa dla domu jednorodzinnego?
Wielkość turbiny wiatrowej jest zależna od jakości wiatru panującej w danym rejonie a także od zapotrzebowania na energię elektryczną. Nie bez znaczenia jest również fakt czy elektrownia wiatrowa stanowi tylko uzupełnienie do instalacji fotowoltaicznej czy jest jedynym źródłem wytwórczym oraz czy całość wyposażona jest w magazyn energii.
Ile kosztuje przydomowa turbina wiatrowa?
Cena jak zwykle jest tematem który interesuje wszystkich. Nie da się tego w żaden sposób uśrednić jednej wartości ponieważ wszystko zależy od rodzaju turbiny, jej mocy a także samego montażu, który w zależności o wielkości instalacji i charakteru prowadzenia prac może odbyć się na zgłoszenie, pozwolenie na budowę.
Duża część turbin wiatrowych może być również instalowana na dachach budynków. Duży wpływ na cenę całej instalacji ma również wybór falownika i decyzja o instalacji magazynu energii lub jego braku. Na wielki plus działa rządowy program Moja elektrownia wiatrowa z którego możemy otrzymać do 47 000,00 zł ale nie więcej jak 50 procent kosztów kwalifikowanych.
Jak wygląda montaż domowej elektrowni wiatrowej? Elementy potrzebne do instalacji turbiny wiatrowej i opis procesu
Proces montażu turbiny wiatrowej powinien się rozpocząć od montażu miernika wiatru w celu przeprowadzenia analizy warunków wietrznych. Pozwoli nam to na oszacowanie realnych spodziewanych uzysków z elektrowni wiatrowej. Następnie w zależności od rodzaju masztu i sposobu montażu konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę lub zwykłe zgłoszenie w zależności od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Zakładając uproszczony scenariusz i stosując się do ogólnobudowlanych przepisów większość przydomowych turbin wiatrowych nie wymaga pozwolenia na budowę. Odpowiednio przygotowane podłoże należy zagęścić a następnie posadowić maszt (słup) dla naszej elektrowni wiatrowej. Następnie przystępujemy do montaż głównego elementu – turbiny wiatrowej.
Poza jednostką wytwórczą konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego czujnika wiatru, rezystora hamującego i szeregu elementów dodatkowych które w większości są dostarczane razem z turbiną wiatrową, następnie całość uzupełniamy inwerterem sieciowym i opcjonalnym bankiem energii.
Co jest lepsze fotowoltaika czy turbina wiatrowa?
Turbina wiatrowa stanowi dobre uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej. Należy pamiętać, że mimo iż ich zasada działania jest zbliżona do siebie to charakterystyka pracy jednego źródła wytwórczego od drugiego jest zgoła inna. Trudno wyrokować które rozwiązanie jest lepsze bo każde z nich ma inne właściwości i charakteryzuje się innymi plusami i minusami.
Na pewno pod względem formalnym instalacja fotowoltaiczna jest zdecydowanie łatwiejsza w adaptacji. Na pewno połączenie instalacji fotowoltaicznej i turbiny wiatrowej niesie masę korzyści i jest to uzupełnienie idealne.
Turbiny wiatrowe od GreenTech - wybierz sprawdzone rozwiązanie!
Naszą głównym atutem jest niebywałe doświadczenie zarówno w systemach fotowoltaicznych jak również turbinach wiatrowych a w szczególności łączeniu tych dwóch rozwiązań w jedno! W swoim portfolio mamy kilkanaście realizacji turbin wiatrowych sprzężonych z fotowoltaiką.
Kompleksowo realizujemy całość inwestycji; badamy jakość wiatru, przeprowadzamy szczegółową analizę opłacalności inwestycji, uzyskujemy wszystkie niezbędne pozwolenia i przystępujemy do realizacji. W ramach naszej działalności zajmujemy się również pozyskiwaniem dofinansowań i kredytowaniem inwestycji.