Co to jest ekologia? Czym zajmują się ekolodzy? Odpowiadamy!
Co to jest ekologia? Zapewne każdy z was zadaje sobie to pytanie i choć na pierwszy rzut oka wydaję się to coś oczywistego to przy dłuższej analizie wcale tak być nie musi bo jest to zagadnienie wielowątkowe i na swój sposób skomplikowane.
Co to jest ekologia? – definicja
Ekologia w dużym skrócie i uproszczeniu jest nauką o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. Bada zależności, powiązania i oddziaływania pomiędzy różnymi rodzajami organizmów oraz środowiskiem w którym żyją. Ekologia jest dziedziną naukową, której definicje Słownik Języka Polskiego traktuje dwojako; z jednej strony jako dziedzinę biologii badającą organizmy w ich środowisku, z drugiej jako działania, które propagują ochronę środowiska.
Jaki jest cel ekologii?
Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy najpierw dowiedzieć się czym zajmuje się ekologia?
Skoro znamy już termin ekologii z którego wiemy, że bada ona zależności pomiędzy organizmami, oddziaływaniem między nimi a środowiskiem możemy stwierdzić, że celem ekologii jest poznanie i prawdziwe zrozumienie sposobu funkcjonowania środowiska i organizmów w nim żyjących. Poznanie populacji i ulokowania organizmów żywych w danym środowisku.
Jakie są rodzaje ekologii?
Czym jest ekologia już wiemy, teraz pora abyśmy dowiedzieli się jakie są jej rodzaje. Wyróżniamy wiele rodzajów ekologii ale główne z nich skupiają się na:
ekologii ekosystemów,
ekologii populacji,
ekologii społeczności,
ekologii organizmów.
Kim jest ekolog? – definicja
Wiemy już czym zajmuje się ekologia, ale kim jest ekolog?
Ekolog jest zawodem który o charakterze badawczym, na pewno po części społecznym ale także często doradczym. Ekolodzy zajmują się badaniem struktur i funkcjonowania przyrody, obserwują zmiany i procesy występujące w przyrodzie a ich celem jest opracowanie takich działań które najpełniej będą chroniły środowisko i pozwalały mu rozwijać się w sposób naturalny. Zawodowy ekolog powinien swoimi działaniami i argumentami wskazywać taki sposób życia który będzie nie tylko wygodny ale i bezpieczny dla środowiska naturalnego w którym i my sami żyjemy.
Czym zajmuje się ekolog? - zakres obowiązków i zadania
Zadania ekologów w dużej mierze sprowadzają się do utrzymywania odpowiedniego balansu pomiędzy rozwijającym się i ekspansywnym światem a utrzymywaniem środowiska naturalnego na odpowiednim poziomie i ograniczaniu występowania zagrożeń wobec niego. Ważną funkcją ekologów jest również doradzanie w kwestiach środowiskowych i znajdowanie kompromisów pomiędzy rozwojem społeczeństwa i środowiskiem naturalnym.
Zawód ekologa - fakty i mity
Ekolodzy jako grupa owiani są często złą sławą a mity na ich temat są dość powszechne i łatwe do wytypowania. Przytoczę tylko kilka mitów, które nie do końca odzwierciedlają rzeczywistość.
1. Ekolog za wszelką cenę chce blokować inwestycje, których działanie w jakikolwiek sposób ingeruje w środowisko naturalne. Nie jest to oczywiście prawdą, a przynajmniej nie powinno być brane zero jedynkowo. Bo o ile prawdą jest, że zdarzają się różnego rodzaju manifestacje mające na celu chęć zablokowania budowy drogi czy rozbudowę osiedla o kolejne bloki kosztem parku to bardzo często są one poparte faktycznym zaniepokojeniem i mają prowadzić dyskusji a nie paraliżu.
2. Ekolog to osoba która przykuwa się do drzewa i to jej jedyny wyraz sprzeciwu przeciwko wycinaniu drzew czy budowie nowy dróg. Prawda jest, że sytuacje takie się zdarzają jednak w zdecydowanej większości nie dotyczą one prawdziwych ekologów, którzy raczej szukają merytorycznych rozwiązań.
3. Ekolog na siłę i dla własnych powódek przekonuje do „ekologicznego” stylu życia. Gdyby to była prawda to zapewne każdy sprzedawca fotowoltaiki czy pomp ciepła byłby ekologiem a tak nie jest. Prawdziwy ekolog w sposób merytoryczny próbuje wskazać korzyści płynące z takiego a nie innego stylu życia.
Co niszczy nasze środowisko?
Generalnie środowisko niszą wszystkie nasze działania które są wynikiem ekspansji, masowej urbanizacji, zwiększaniu możliwości komunikacyjnych wszechobecnej turystyce po dziewiczych terenach. Duży wpływ na niszczenie środowiska ma również zasiedlanie wcześniej niezamieszkałych dziewiczych terenów, zwiększona produkcja żywności oraz produkcji śmieci. Negatywnie na nasze środowisko oddziałuje również przemysł ciężki i rolnictwo.