Dofinansowanie do fotowoltaiki - jak obniżyć jej koszt?
Poszukiwanie alternatywnych źródeł energii z chwilowej mody przeobraziło się w konkretne działania. Coraz częściej stawiamy na rozwiązania, które nie dość, że w realny sposób wpływają na środowisko, to dodatkowo generują oszczędności. Jest to co prawda spora inwestycja, trudno nazwać ją jednak nieopłacalną. Zwłaszcza, że istnieje kilka sposobów na to, aby obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej.
Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dostępnych środków finansowych w ramach programów rządowych, takich jak "Czyste Powietrze" czy "Mój Prąd". Niższe koszty gwarantuje również ulga termoizolacyjna. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby skorzystać z kredytu na ten cel. Przyjrzyjmy się bliżej proponowanym rozwiązaniom obniżenia kosztów fotowoltaiki, aby przekonać się, które z nich okaże się najkorzystniejsze dla naszego gospodarstwa domowego.
"Czyste Powietrze" - walka ze smogiem
To program finansowy skierowany do mieszkańców domów jednorodzinnych i lokali mieszkalnych, którzy myślą o wymianie przestarzałych źródeł ciepła na nowocześniejsze i bardziej ekologiczne rozwiązania. Głównym celem dopłat do wymiany pieców oraz kotłów jest walka ze smogiem, a także pomoc w efektywnym ogrzewaniu budynków. Kwota przeznaczona na ten cel również nie jest mała: do 2029 roku do rozdysponowania czekają jeszcze 103 mld złotych.Warunki programu "Czyste Powietrze" nie odpowiadają w pełni potrzebie zamontowania paneli fotowoltaicznych. Istnieje rozwiązanie - aby obniżyć koszty instalacji, wystarczy połączyć go z drugim rządowym programem wsparcia finansowego "Mój Prąd". Umożliwia takie zsynchronizowanie działań, które umożliwią instalację nowoczesnych źródeł ciepła i połączenie ich z fotowoltaiką.
"Mój Prąd" - ekologiczne pozyskiwanie energii
Niższe rachunki za prąd, ogrzewanie budynku przy wykorzystaniu odnawialnego źródła energii czy troska o środowisko to tylko niektóre czynniki, jakie przekonują coraz większą liczbę osób do montowania paneli fotowoltaicznych. Z chwilą wprowadzenia programu "Mój Prąd" stało się to jeszcze łatwiejsze - odzyskać może bowiem nawet połowę wkładu własnego."Mój Prąd" to program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych do maksymalnie 5 tysięcy złotych. Jest skierowany do klientów indywidualnych wytwarzających prąd na własne potrzeby mieszkaniowe oraz tych, którzy zdecydowali się na montaż instalacji o mocy od 2 kWp do 10 kWp. Dla uzyskania dodatkowych środków finansowych niezbędne jest m.in. podpisanie umowy z zakładem energetycznym, który będzie odpowiedzialny za zarządzania pozyskanym w ten sposób prądem.
Kredyt na korzystnych zasadach – gdy potrzebujemy dodatkowych środków
Dofinansowania do fotowoltaiki można szukać jednak w takich miejscach jak banki, które chętnie udzielą kredytu na ten cel. Co więcej, zaproponują korzystne warunki jego spłaty. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą czekać na zwrot części poniesionych kosztów, a jednocześnie nie dysponują odpowiednią kwotą niezbędną do zainstalowania paneli słonecznych. Wystarczy znaleźć ofertę banku dopasowaną do naszych potrzeb, postawić na niskie oprocentowanie, a następnie pozyskać dodatkowe środki w formie kredytu.
Ulga termoizolacyjna na fotowoltaikę
W przypadku, jeśli nie skorzystamy z dofinansowania rządowego, ale przeznaczymy własne środki finansowe na instalację lub uzyskamy kredyt, wciąż możemy zaoszczędzić. Ułatwić ma to wprowadzona w 2019 roku ulga termoizolacyjna. Umożliwia podatnikom (właścicielom nieruchomości) odpisanie od podatku kwoty do 53 tysięcy złotych od kosztów przedsięwzięcia termoizolacyjnego - o ile nie otrzymali dofinansowania ze środków krajowych. Co istotne, ulga obejmuje zmiany w już istniejącym budynku.
Obniżenie kosztów fotowoltaiki jest realne
Warto postawić na alternatywne źródła energii – także ze względu na spore możliwości finansowania, jakie gwarantują nam zarówno banki, jak i programy rządowe. Wystarczy przejrzeć dostępne możliwości i postawić na tę jedną, która sprawi, że zamontowanie instalacji fotowoltaicznej okaże się w pełni opłacalne.