Panele fotowoltaiczne - jaki to koszt?
Nie ma wątpliwości, że panele fotowoltaiczne to inwestycja opłacalna i przyszłościowa. Coraz więcej małych i średnich firm, a także prywatnych właścicieli domów jednorodzinnych, decyduje się na ich montaż ze względu na związane z tym oszczędności. Mimo to wciąż zadajemy sobie pytanie, ile może wynieść koszt instalacji? I czy właśnie teraz jest najlepszy czas na zmianę?
Co ma wpływ na cenę paneli fotowoltaicznych?
Cena paneli fotowoltaicznych zmienia się z roku na rok – mikroelektrownie tego typu stają się zdecydowanie bardziej powszechne. Cena zależy m.in. od zapotrzebowania energetycznego budynku, a zatem wielkości instalacji - wymiarów i liczby paneli oraz rodzaju przyłączonego do nich inwertera. Znaczenie ma także typ budynku, nasłonecznienie czy kąt nachylenia dachu. Nie można także zapominać o montażu oraz jakości instalowanego sprzętu. Należy pamiętać o tym, że jakość dobranych komponentów oraz profesjonalny montaż zagwarantują szybki i przewidywalny zwrot inwestycji.
Czy i jak można zmniejszyć koszty?
Kwotę tę można jednak nieco zredukować, na przykład korzystając z programów rządowych, które kuszą dofinansowaniem (oczywiście w ograniczonym zakresie). Cena za montaż nie powinna być zbyt niska, ale przy wyborze dobrego instalatora można liczyć na korzystną współpracę i ustalenie ostatecznej ceny na satysfakcjonującym poziomie. Przy wyborze korzystnego rozwiązania warto kierować się podpowiedziami fachowców. Będą wiedzieć, jakiego typu panele fotowoltaiczne wybrać, aby przyoszczędzić już podczas pozyskiwania energii ze słońca.
Jak wyglądają zatem koszty?
Ogólnie ujmując, za panele fotowoltaiczne (zakup, projekt oraz montaż) można zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W celu poznania dokładnych kwot dobrze jest zwrócić się do konkretnej firmy, która zajmie się wyceną instalacji. Dla przykładu można powiedzieć, że kwota ta oscyluje między 4 a 6 tysięcy złotych za 1 kWp energii. Ostateczna wycena zależy jednak od wielu czynników, przed podjęciem decyzji warto więc zadbać o dokładny kosztorys inwestycji.