Dotacje na domowe elektrownie wiatrowe – co warto wiedzieć i jak je uzyskać?

Dofinansowanie do elektrowni wiatrowej to obok programów Mój Prąd oraz Czyste Powietrze jeden z najpowszechniejszych programów wsparcia dla osób chcących zainwestować w odnawialne źródła energii w roku 2025. Jak wiadomo energia wiatrowa jest efektywna co daje odzwierciedlenie w szerokim zainteresowaniu się tą gałęzią odnawialnych źródeł energii.
Dlaczego warto inwestować w domowe elektrownie wiatrowe?
Przydomowe elektrownie wiatrowe to jedna z szerzej rozwijających się gałęzi odnawialnych źródeł energii, stanowią one bardzo dobre uzupełnienie dla instalacji fotowoltaicznych ale także sprawdzają się jak samodzielne źródła zasilania. Przydomowa turbina wiatrowa po zmianie przepisów staje się coraz bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem w kontekście produkcji energii dla celów domowych. Warto rozważyć inwestycję w przydomowe turbiny wiatrowe które dzięki swojej wszechstronności są łatwe w adaptacji do istniejącej infrastruktury gospodarstwa domowego. Dużym plusem posiadania elektrowni wiatrowej stanowi fakt, że są one w stanie produkować energię elektryczną w dużo większej jednostce czasu niż instalacje fotowoltaiczne.
Jakie dotacje na elektrownie wiatrowe są dostępne w Polsce?
Dofinansowanie do turbiny wiatrowej jest sporą zachętą do inwestowania w elektrownie wiatrowe a dotacje na wiatraki są na tyle wysokie, że sam zwrot z inwestycji jest bardzo atrakcyjny. Ale na jakiego rodzaju dopłaty można w ogóle liczyć inwestując w domowe elektrownie wiatrowe?
Program Moja Elektrownia Wiatrowa to dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych ale nie więcej niż 30 tysięcy złotych na jedną elektrownię wiatrową o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW. Maksymalna kwota jaką można uzyskać na 1 kW nie może przekroczyć 5000 złotych. Dodatkowo można liczyć na wsparcie przy zakupie banku energii do elektrowni wiatrowej. Na tego rodzaju przedsięwzięcie można otrzymać dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych ale nie więcej jak 17 tysięcy złotych na jeden magazyn energii o pojemności minimalnej 2 kWh, lecz nie więcej niż 6 tysięcy złotych na 1 kWh.
Programy rządowe wspierające odnawialne źródła energii
Dofinansowanie do wiatraków przydomowych jest coraz bardziej popularną formą dofinansowania w Polsce. Obecnie istnieje możliwość otrzymania wsparcia finansowego z programu Moja Elektrownia Wiatrowa, której budżet wynosi obecnie 400 milionów złotych i zapewne w kolejnych latach będzie zwiększany aby zdywersyfikować produkcję energii elektrycznej w branży OZE.
Kto może ubiegać się o dotacje na domową elektrownię wiatrową?
Z dofinasowania na wiatrak może skorzystać każda osoba fizyczna będąca właścicielem bądź współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym
wytwarzająca energię elektryczną na potrzeby własne, która ma zawartą umowę kompleksową z Zakładem Energetycznym na zakup i sprzedaż energii elektrycznej zlokalizowanej na budynkach mieszkalnych lub na terenie działki, na której zlokalizowany jest budynek mieszkalny, w przypadku mikroinstalacji typu on grid lubwytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby w mikroinstalacji zlokalizowanej na budynkach mieszkalnych lub na terenie działki, na której zlokalizowany jest budynek mieszkalny, w przypadku mikroinstalacji typu off grid.Wnioskodawca musi być wskazany jako nabywca lub odbiorca na fakturze.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie?
Główne kryteria jakie należy spełnić aby móc skorzystać z dofinansowania to posiadanie umowy kompleksowej z zakładem energetycznym w przypadku instalacji on grid, być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego na którym zlokalizowana będzie elektrownia wiatrowa. W przypadku instalacji typu off grid nie trzeba posiadać podpisanej umowy z Zakładem Energetycznym ale należy spełnić wszystkie pozostałe wymagania jak w przypadku instalacji on grid.
Proces składania wniosku o dotację - krok po kroku
Aby móc skorzystać z dofinansowania należy w pierwszej kolejności wykonać instalację turbiny wiatrowej a następnie w przypadku instalacji on grid zgłosić ją do Zakładu Energetycznego. Przed skutecznym złożeniem dokumentów o dofinansowania konieczne jest udokumentowanie opłacenia faktury dla firmy wykonującej instalację. Następnie można złożyć wniosek, nabór odbywa się w sposób ciągły do wyczerpania środków. Lista załączników niezbędnych do złożenia wniosku:
protokół odbioru końcowego;
oświadczenia wnioskodawcy o posiadaniu zgód: współwłaściciela/wszystkich współwłaścicieli – budynku/lokalu mieszkalnego – JEŚLI DOTYCZY;
oświadczenie dotyczące nabywcy faktury – JEŚLI DOTYCZY;
karta katalogowa generatora;
zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej – JEŚLI DOTYCZY;
faktura dokumentująca zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej wraz z niezbędnym osprzętem / faktura dokumentująca zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej wraz z niezbędnym osprzętem oraz magazynem energii;
potwierdzenie dokonania płatności;
pełnomocnictwo do złożenia wniosku o dofinansowanie – JEŚLI DOTYCZY
Ile można zaoszczędzić dzięki dotacjom na elektrownie wiatrowe?
Korzystając z dofinansowania na zakup i montaż elektrowni wiatrowej można zaoszcz ędzić do 50% kosztów kwalifikowanych zarówno na turbinę wiatrową jak również magazyn energii. Warto mieć na uwadze fakt, że korzystając z dofinansowania na elektrownię wiatrową możemy jednocześnie skorzystać ze wsparcia na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii w programie Mój Prąd. W jaki sposób można to zrobić? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszą firmą.
Domowa elektrownia wiatrowa a ulga termomodernizacyjna - co warto wiedzieć?
Przydomowa elektrownia wiatrowa podobnie jak instalacja fotowoltaiczna daje nam możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Kwota która nie została objęta dotacją czyli 50% kosztów kwalifikowanych może zostać objęte ulgą termomodernizacyjną dzięki czemu zaoszczędzimy kolejne 12% przy rozliczaniu rocznym.
Finansowanie inwestycji w elektrownię wiatrową – dotacje, kredyty i inne źródła wsparcia
Produkty OZE dają nam możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków kredytowych a także prostszej procedurze ubiegania się o finansowanie. Preferencyjne warunki kredytowe, dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych i możliwość odliczenia 12% przy rozliczeniu rocznym podatku to bardzo duże zachęty do jakich mamy obecnie dostęp. Warto skorzystać z porady firmy specjalizującej się w odnawialnych źródłach energii w celu przygotowania oferty pod konkretne zapotrzebowanie i możliwości inwestycyjne.
Przyszłość energii wiatrowej w Polsce – jakie są perspektywy?
W długofalowej perspektywie energia wiatrowa w Polsce będzie się bardzo prężnie rozwijała. Będzie to konsekwencja przyjętych standardów i dywersyfikacji źródeł wytwórczych energii elektrycznej. Nie bez przyczyny pozostaje również fakt, że energetyka wiatrowa w Polsce ma dobre podłoże pod kontem efektywności. Dużym plusem i motorem napędowym są programy wsparcia w formie dotacji, łatwiejsze procedury przyłączeniowe takiej instalacji oraz ciągłą profesjonalizacja firm wykonawczych.