Moja elektrownia wiatrowa - jak uzyskać dofinansowanie? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Program Moja Elektrownia Wiatrowa to oferta wsparcia finansowego która jest skierowana do właścicieli budynków lub lokali mieszkalnych, obejmująca zakup i montaż przydomowej elektrowni wiatrowej a także magazynu energii.
Czym jest program moja elektrownia wiatrowa?
Program Moja Elektrownia Wiatrowa jest rządową odpowiedzią na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne budynków mieszkalnych a także skierowanie szczególnej uwagi na auto konsumpcji prądu której to duży potencjał leży właśnie po stronie energii wiatru wykorzystywanej przez turbiny wiatrowe.
Motorem napędowym jest również zmienione ustawodawstwo które znosi bariery instalowania przydomowych elektrowni wiatrowych i stwarza im warunki współistnienia i uzupełniania energii słonecznej jako paliwa do wytwarzania energii elektrycznej.
Do kogo skierowany jest program moja elektrownia wiatrowa?
Beneficjentami programu Moja Elektrownia Wiatrowa mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego lub lokalu w budynku mieszkalnym. Kto może skorzystać z dofinansowania?
Osoby które:
wytwarzającą energię elektryczną na własne potrzeby,
mają zawartą umowę kompleksową lub umowę sprzedaży energii do sieci elektrycznej wytworzonej z mikroinstalacji,
wytwarzającą energię elektryczną na własne potrzeby z mikroinstalacji off-grid.
Moja elektrownia wiatrowa - cel programu
Celem programu jest osiągnięcie jak największego współczynnika wytwarzania energii elektrycznej z alternatywnych źródeł energii a tym samym stworzenie alternatywy dla fotowoltaiki.
Program zakłada również mocne ukierunkowanie w stronę magazynowania wytworzonej energii elektrycznej w bankach energii oraz poszerzenie spektrum działania odnawialnych źródeł energii również na pory dnia i roku w których dostęp do energii elektrycznej jest mniejszy. Pozwoli to klientowi końcowemu na zapewnienie dostępu do energii elektrycznej również w sytuacji w której to zapotrzebowanie jest największe a produkcja nie może być realizowana za pomocą ogniw fotowoltaicznych.
Każdorazowo taki program ma również funkcję edukacyjną i zwiększającą świadomość ludzi jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczny również pod względem finansowym co w sytuacji stania się producentem energii pozwala na niemal bez kosztowe funkcjonowanie.
Moja elektrownia wiatrowa - rodzaje przedsięwzięć
Program zakłada zakup i montaż elektrowni wiatrowej z możliwością zakupu i montażu banku energii. Co ważne istnieje możliwość wykonania zarówno instalacji on grid (wpiętej do sieci elektroenergetycznej) jak również instalacji off grid (jako zasilania awaryjnego nie wpiętego do sieci elektroenergetycznej).
Moc elektrowni wiatrowej podlegającej dotacji musi mieścić się w przedziale od 1 do 20 kW.
Pojemność minimalna magazynu energii została określona na poziomie 2 kWh.
Moja elektrownia wiatrowa - budżet programu
Całkowity budżet programu na lata 2024 do grudnia 2028 wynosi 400 milionów złotych. Natomiast każdy z beneficjentów może uzyskać dofinansowanie maksymalnie do:
30 tysięcy złotych za zakup i montaż elektrowni wiatrowej (ale nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych) oraz nie więcej jak 5000 zł na każdy jeden kW,
17 tysięcy złotych na zakup i montaż magazynu energii (ale nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych) oraz nie więcej jak 6000 zł na każdą jedną kWh.
Moja elektrownia wiatrowa - formy finansowania
Aby skorzystać z dofinansowania należy pokryć całość kosztów związanych z realizacją przedsięwzięcia a następnie zgłosić wniosek o zwrot do 50% poniesionych kosztów mieszczących się w przedziale kwot maksymalnych podanych w akapicie powyżej.
Moja elektrownia wiatrowa - terminy i formy składania wniosków
Wnioski można składać za pośrednictwem generatora wniosków na stronie NFOŚiGW lub bezpośrednio poprzez pełnomocnika firmy wykonawczej. Dofinansowanie obejmuje okres od 17 czerwca 2024 do 31.12.2028 r. Zalecamy wybór takiego wykonawcy który w ramach sowich usług oferuje również złożenie i rozliczenie wniosku.
Moja elektrownia wiatrowa - jaka jest szansa uzyskania dofinansowania?
Szansa na uzyskanie dofinansowanie jest ogromna, mimo iż turbiny wiatrowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem to stanowią zdecydowaną mniejszość względem tak popularnej fotowoltaiki w Polce. Jednak zmieniające się przepisy bardzo ułatwiły możliwość zaadaptowania elektrowni wiatrowej dla gospodarstw domowych co w perspektywie najbliższych lat znacząco podniesie liczbę tego typu inwestycji.
Moja elektrownia wiatrowa - warto czy nie warto?
Elektrownia wiatrowa zarówno jak instalacja fotowoltaiczna służy do produkowania i magazynowania energii elektrycznej. Za każdym razem gdy jesteśmy zarówno producentem jak i konsumentem zyskujemy spore oszczędności finansowe a w przypadku wyboru rozwiązania z magazynem energii przy dobrze skalkulowanej inwestycji może ograniczyć koszty związane z zakupem energii do zera.
Instalacja elektrowni wiatrowej w dobrze zlokalizowanym miejscu może nam również zapewnić dostęp do własnego prądu nawet przez 365 dni w roku co stanowi świetną alternatywę a jeszcze lepsze uzupełnienie dla instalacji fotowoltaicznej. Gdybyśmy mieli jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie czy warto inwestować w elektrownię wiatrową odpowiedzielibyśmy, tak, warto. A dokładając do tego dofinansowanie mogące pokryć nawet 50% kosztów kwalifikowanych jest niewyobrażalna szansa na niezależność energetyczną.
Moja elektrownia wiatrowa - pomożemy uzyskać dofinansowanie!
Nasza firma którą wypełniają pasjonaci alternatywnych źródeł energii poza oczywistym wykonywaniem i projektowaniem instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych czy systemów łączonych jest również znana z tego, że pozyskuje zarówno kredytowanie jak i dofinansowanie do każdego rodzaju proekologicznych działań mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku oraz zagwarantowanie mu dostępu do własnej energii.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych poznaniem bliżej energetyki wiatrowej na rozmowę i sprawdzenie możliwości nie tylko technicznych samej instalacji ale również możliwości pozyskania dofinansowania. Konsultacje są bezpłatne a Pani Ania dołoży wszelkich starań żeby pozyskać dla każdego dotację.