Fotowoltaika z magazynem energii – czy to dobry pomysł? Sprawdzamy!
Przydomowy magazyn energii czy inaczej zwany magazyn prądu w przyszłości stanie się nieodłącznym elementem każdej instalacji fotowoltaiczej warto zatem poznać jego zalety i wady tak aby odpowiednio zaplanować inwestycję w instalację fotowoltaiczną nowej generacji.Przedstawiamy zalety i wady instalacji, omówimy koszty i opłacalność inwestycji, a także doradzimy, jak dobrać odpowiedni magazyn energii.
Magazynowanie energii z fotowoltaiki jest obecnie najkorzystniejszą formą wykorzystywania zielonej energii. W niedalekiej przyszłości urządzenia do magazynowania energii będą powszechnie stosowane w niemal każdej instalacji fotowoltaicznej czy wiatrowej. W dobie przeciążonych sieci energetycznych magazyn energii do domu jest swego rodzaju remedium dla niewydolnych systemów przesyłu energii i znacząco wpływa na komfort korzystania z fotowoltaiki. Przydomowy magazyn energii jest gwarantem szybszego zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną.
Fotowoltaika z magazynem energii – jak to działa?
Fotowoltaika z magazynem energii pozwala na korzystanie z darmowej energii w innym czasie niż ta jest produkowana. Instalacja fotowoltaiczna produkująca prąd w pierwszej kolejności zasila urządzenia które potrzebują energii a nadwyżka trafia do akumulatorów.
Następnie energia z przydomowego magazynu energii zasila urządzenia w naszym domu w czasie w którym produkcja z modułów jest niewystarczająca do pokrycia zapotrzebowania na energię. Cykl ten powtarza się każdego dnia. W dobrze zwymiarowanym systemie możemy niemal wyłącznie korzystać z energii z fotowoltaiki bez konieczności zakupu prądu z sieci energetycznej.
Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii – jakie ma zalety?
Akumulatory plus fotowoltaika to połączenie znane już od kilkunastu a nawet kilkudziesięciu lat. Wcześniej systemy te były wykorzystywane głównie jako zasilanie awaryjne urządzeń newralgicznych których działanie było warunkiem bezpiecznego i komfortowego funkcjonowania obiektu, dotyczyło to głównie zasilania monitoringu, alarmu, piecy czy oświetlenia. Magazynowanie energii z fotowoltaiki miało też szerokie zastosowanie w domkach letniskowych czy bacówkach jako alternatywa dla agregatów prądotwórczych. Obecnie fotowoltaika z magazynem energii ma znacznie więcej zalet.
Pierwszą i niekwestionowaną zaletą jest niezależność energetyczna i bezpieczeństwo energetyczne. Dzięki magazynowi energii mamy możliwość korzystania z prądu w sytuacji awarii sieci energetycznej, przerwach w dostawie prądu.
Drugą zaletą jest fakt, że magazyn energii pozwala na ograniczenie poboru energii z sieci energetycznej a co za tym idzie zminimalizowanie lub nawet wykluczenie zakupu energii od dystrybutorów. Oszczędzamy nie tylko na zakupie prądu ale również na wszystkich opłatach towarzyszących w tym opłatach dystrybucyjnych.
Kolejną zaletą jest wysoki poziom bezawaryjności tych systemów i ich łatwa dostępność oraz bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
Panele fotowoltaiczne z magazynem energii – jakie mają zastosowania?
Baterie do fotowoltaiki mają szerokie zastosowanie. Nadają się zarówno jako typowe zasilanie awaryjne w domu, źródło energii w miejscach gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej ale również jako bufory zbierające energię elektryczną w celu jej użycia w późniejszym czasie. Dzięki popularyzacji magazynów energii stosowane są zarówno przemysłowo jak również w gospodarstwach domowych jako uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej.
Częściowe a pełne zasilanie rezerwowe - czym się różnią?
W nomenklaturze magazyny prądu istnieje pewne rozróżnienie pomiędzy pełnym a częściowym zasilaniem rezerwowym. Zasadnicza i kluczowa różnica polega na tym, że zasilanie pełne pozwala na funkcjonowaniu całego obiektu czy zbioru maszyn i urządzeń w sposób ciągły w sytuacji zaniku prądu z sieci energetycznej. Częściowe zasilanie rezerwowe polega na wydzieleniu z sieci tych urządzeń których funkcjonowanie jest dla nas kluczowe i których działanie w sytuacji zaniku prądu jest dla nas najważniejsze.
Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?
Magazynowanie energii jak powszechnie wiadomo jest tym skuteczniejsze im większym magazynem energii dysponujemy. Wiemy również, że im większa będzie instalacja fotowoltaiczna produkująca prąd tym ładowanie banku energii będzie szybsze. Jednak sam dobór odpowiedniej wielkości instalacji fotowoltaicznej, falownika i banku energii nie jest już aż tak prosty i oczywisty. Podstawowym kryterium powinna być nasz moc przyłączeniowa – to ona warunkuje jak dużą instalację fotowoltaiczną możemy przyłączyć do sieci.
Należy pamiętać, że sam w sobie bank energii w niektórych przypadkach również wpływa i warunkuje nam moc instalacji fotowoltaicznej. W sytuacji w której nasz bank energii jest większy od naszej instalacji fotowoltaicznej to jego pojemność sumuje się z mocą naszej instalacji, prosty przykład: dysponujemy mocą przyłączeniową 14 kW, nasz bank energii ma pojemność 10 kWh a dysponujemy instalacją fotowoltaiczną 5 kWp. W tej sytuacji konieczne będzie zwiększenie mocy przyłączeniowej ponieważ moc całej instalacji w tym konkretnym przypadku wynosi 15 kW.
Gdybyśmy odwrócili sytuację i dysponowali instalacją fotowoltaiczną 10 kWp a bankiem energii 5 kWh to sumaryczna moc naszej instalacji wynosi 10 kW. Drugim czynnikiem który wpływa na to jaki magazyn energii wybrać jest zapotrzebowanie naszego obiektu na energię a także dostosowanie wielkości falownika do maksymalnej możliwej ilości energii pobieranej w danej jednostce czasu. Warto wybór magazynu energii do fotowoltaiki przedyskutować ze specjalistami w tej dziedzinie aby wybrać najbardziej optymalne i opłacalne rozwiązanie.
Jak dobrać inwerter hybrydowy do fotowoltaiki z magazynem energii?
Wybór odpowiedniego falownika hybrydowego to podstawowy i kluczowy warunek komfortowego i bezpiecznego korzystania z przydomowego magazynu energii. Można skorzystać z miękkich hybryd działających w sytuacji kiedy dysponujemy dostępem do sieci energetycznej. Magazyn energii pełni wtedy funkcję bardziej wspomagająca i dostarczającą energię elektryczną w sytuacji w której nie jest generowana energia z modułów ale zasilanie w budynku jest dostępne.
Zdecydowanie bardziej zaawansowanym wyborem są w pełni hybrydowe falowniki, które poza możliwością działania na wzór miękkich hybryd dają również możliwość zasilania całego, bądź wydzielonego obwodu w obiekcie w sytuacji zaniku prądu. Dobór odpowiedniego falownika hybrydowego powinien uwzględniać nasze potrzeby. Drugim kryterium musi być jego moc. To jaką moc będzie miał falownik hybrydowy warunkuje nam jaką sumaryczną moc urządzeń będziemy w stanie zasilać w danej jednostce czasu. Tu sprawa jest prosta – im większy falownik, tym więcej urządzeń w danej chwil będzie mogło korzystać z energii zgromadzonej w banku energii.
Ile kosztuje fotowoltaika z magazynem energii?
Urządzenia do magazynowania energii dzięki swojej popularyzacji stają się coraz bardziej powszechne a co za tym idzie ich cena staje się przystępna dla każdego. Oczywiście cenę w dużej mierze warunkuje pojemność magazynu energii oraz wielkość falownika hybrydowego. Natomiast można przyjąć, że w kontekście typowej instalacji fotowoltaicznej dopłata do magazyny energii stanowi do 50% kosztów podstawowych. Należy jednak pamiętać, że korzyści płynące z wyboru banku energii znacznie przewyższają różnicę w kosztach podstawowych.
Jaką żywotność mają magazyny energii?
Magazyny energii swoją żywotność mają przewidzianą na około 15 lat lub 6000 cykli rozładowań. Oczywiście jest to wartość zmienna i wielu producentów deklaruje większą żywotność i wyższą liczbę cykli. Warto wspomnieć, że sama gwarancja zdecydowanej większość magazynów energii opiewa na 10 lat i 3000 cykli rozładowań.
Magazyn energii z dofinansowaniem - jakie programy finansowe są aktualnie dostępne?
Od września 2024 roku ma ruszyć zapowiadany od początku tego roku program Mój Prąd 6.0. Na dzień pisania tego artykułu (Lipiec 2024) nie są znane jeszcze szczegóły tego programu. Dodatkowo każda osoba która korzysta z programu Czyste Powietrze obligatoryjnie przy wymianie nieefektywnego źródła ciepła w domu może otrzymać do 15 000,00 zł netto na instalację fotowoltaiczną. Warto jednak śledzić lokalne gminne programy, które mogą być ciekawą alternatywą dla programów ogólnokrajowych.
Magazyn energii - jak długo trzyma energię elektryczną z fotowoltaiki?
Magazyn energii dysponuje energią elektryczną tak długo jak z niego nie korzystamy. Oczywiście sam z siebie również pobiera energię elektryczną, jednak są to wartości znikome. To jak długo będziemy mogli dysponować energią z magazynu warunkuje nam pobór jaki aktualnie mamy. Dla przykładu jeżeli posiadamy w pełni naładowany magazyn energii o pojemności 10 kWh to przy stałym poborze na poziomie 1 kW będziemy mogli korzystać z magazynu energii przez 10 godzin.
Czy fotowoltaika z magazynem energii się opłaca?
Czy fotowoltaika z magazynem energii się opłaca to już wiemy, zdecydowanie tak! Poza korzyściami płynącymi z komfortu użytkowania i korzyści finansowych płynących z formuły rozliczeń z zakładem energetycznym o czym wspominałem wcześniej a kończąc na korzystnym wpływie tego rodzaju instalacji na sieci energetyczne jest to obecnie najlepsze rozwiązanie jeżeli chodzi o inwestycje w alternatywne źródła energii. W przyszłości niemal każdy użytkownik instalacji fotowoltaicznej będzie dysponowała własnym bankiem energii. A postępująca elektryfikacja wpłynie na stałe powiększanie się przydomowych banków energii.