Gotowe zestawy fotowoltaiczne – kompleksowe rozwiązania dla Twojego domu i firmy. Co powinieneś o nich wiedzieć?
Fotowoltaika do samodzielnego montażu nie jest niczym nowym. Jest powszechnie stosowana w mały instalacjach kempingowych typu off grid, na działkach czy polach biwakowych. Głównym zadaniem mini fotowoltaiki jest zapewnienie źródła światła oraz zasilania niskonapięciowego typu 12/24V.
Czym jest i co zawiera gotowy zestaw fotowoltaiczny?
Panele fotowoltaiczne do samodzielnego montażu są gotowym systemem do wytwarzania niezależnego źródła zasilania. Nie koniecznie muszą to być zestawy niskonapięciowe 12V lub 24V ale również pełnoprawne systemy zasilania 230V lub nawet 400V. Należy jednak pamiętać, że podłączenie takich systemów wymaga posiadania odpowiedni uprawnień elektrycznych oraz posiadania wiedzy do prawidłowego wykonania takiej instalacji.
Najczęściej kompletne zestawy fotowoltaiczne wyposażone są w moduły fotowoltaiczne, inwerter sieciowy bądź przetwornicę prądu (w zależności od wybranego rozwiązania on grid lub off grid), konstrukcji montażowej, zabezpieczeń prądu stałego i zmiennego oraz pewnej ilości przewodów i złączek niezbędnych do podstawowego wykonania połączeń elektrycznych.
Dlaczego warto wybrać gotowe zestawy fotowoltaiczne?
Instalacja fotowoltaiczna do samodzielnego montażu mimo iż teoretycznie brzmi całkiem prosto i łatwo w adaptacji niekoniecznie musi być systemem typu plug and play i z mojego doświadczenia kompletnie takim systemem nie jest (z wyłączeniem prostych rozwiązań 12V służących jedynie zasilaniu awaryjnemu czy oświetleniu, choć i te systemy wymagają nieraz szerszej wiedzy instalacyjnej).
Zestawy fotowoltaiczne które mogą być adaptowane gdziekolwiek i w jakiejkolwiek formie nie zawsze przynoszą oczekiwane rozwiązania dlatego też nie do końca zawsze warto je wybierać. Jeśli jednak w naszym konkretnym przypadku i konkretnej sytuacji uznamy, że nasz profil użytkowania danego zestawu jest odpowiedni to system taki dla osoby znającej branże zasilania awaryjne i alternatywnych źródeł energii będzie prosty do wdrożenia i skonfigurowania.
Rodzaje i moc gotowych zestawów fotowoltaicznych
Zestaw paneli fotowoltaicznych może być różny w zależności od generowanej mocy oraz zapotrzebowania na daną moc w danym odcinku czasu. Uplastyczniając to zdanie chodzi mniej więcej o to, że wielkość jednostki wytwarzającej energie elektryczną będzie inna niż moc urządzenia która tą energię będzie przekazywała. Jeszcze czym innym będzie rodzaj i pojemność akumulatora która będzie warunkowała przez jaki czas dana energia będzie mogła być przekazywana.
Który zestaw fotowoltaiczny wybrać?
To który zestaw fotowoltaiczny wybrać to pytanie z serii jakie samochód wybrać. Nie da się ogólnie i prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego czego oczekujemy od gotowego zestawu fotowoltaicznego. Czy ma on służyć jako zasilanie awaryjnie dla niskoprądowych urządzeń typu, sterownik pieca, brama, monitoring, czy może obsługiwać całość bądź fragment domu a być może będzie to system tylko do oświetlenia w ogrodzie czy obsługi pomp w stawie. Ważne jest to aby taką kwestię omówić ze specjalistą odnawialnych źródeł energii który dobierze odpowiednie parametry zestawu tak aby działał on prawidłowo.
Instalacja zestawu fotowoltaicznego - jak wygląda proces?
Możemy wydzielić dwie odrębne sytuacje. Pierwsza to system off grid który nie wymaga żadnych pozwoleń jeżeli nasz system będzie działał poza systemem sieci elektroenergetycznej. Druga sytuacja to instalacja on grid lub hybrid i w obydwu tych sytuacjach konieczne jest sprzężenie systemu fotowoltaicznego z zasilaniem z sieci elektroenergetycznej. Bazując na mniejszych systemach do 50 kW nie mamy obowiązku uzyskiwać dodatkowych pozwoleń na zbudowanie systemu fotowoltaicznego a jej górną granicę określa moc przyłączeniowa danego obiektu.
Konieczne jest tutaj aby cały proces przyłączania przeprowadzony był przez specjalistę który posiada odpowiednie uprawnienia. Na samym początku przygotowujemy projekt, wykonujemy instalację zgodnie z tym projektem a następnie zgłaszamy całość do zakładu energetycznego. Tak przygotowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna jest gotowa do działania. Czekamy tylko na wymianę licznika na dwukierunkowy i możemy korzystać z darmowej energii elektrycznej.
Gotowe zestawy fotowoltaiczne - utrzymanie i konserwacja
Jak w przypadku instalacji elektrycznej tak i tutaj mamy obowiązek przeglądu instalacji fotowoltaicznej minimum raz na pięć lat i obowiązek ten dotyczy wszystkich instalacji fotowoltaicznych wpiętych do sieci elektroenergetycznej. Obowiązku tego nie ma w przypadku systemów off grid. Zalecamy jednak aby przegląd każdej instalacji fotowoltaicznej i to niezależenie od tego czy typu off grid czy on grid był wykonany przynajmniej raz na dwa lata. Wymóg ten często też mają ubezpieczyciele którzy ubezpieczają budynki mieszkalne.
Zestawy fotowoltaiczne od Green Tech - gwarancja jakości i oszczędności!
Zestawy fotowoltaiczne które my rekomendujemy są dedykowane dla każdego z osobna. Nie ma dwóch jednakowych budynków, ani dwóch jednakowych rodzin które korzystałyby dokładnie w ten sam sposób z energii elektrycznej dlatego też tak ważne jest personalizowanie rozwiązań i dopasowywanie ich pod konkretne parametry zapotrzebowania na energię elektryczną.
FAQ / Zestawy fotowoltaiczne
Jakie są dostępne formy finansowania zestawów fotowoltaicznych?
Instalacje fotowoltaiczne z bankami energii są objęte dofinansowaniem z programu Mój Prąd 6.0. Korzystając z tej formy dofinansowania mamy możliwość uzyskania do 23 000,00 zł ale nie więcej jak 50 procent poniesionych kosztów. Drugą dostępną formą dofinansowania jest program Czyste Powietrze gdzie do wzięcia jest 15 000,00 zł przy obligatoryjnej wymianie nieefektywnego źródła ciepła.
Czy mogę skorzystać z dotacji na instalację fotowoltaiczną?
Z programu Mój Prąd 6.0 może skorzystać każda osoba która ma podpisaną umową z zakładem energetycznym na świadczenie usług dostarczania energii.
Jakie są warunki uzyskania kredytu na zestaw fotowoltaiczny?
Jak w przypadku każdego kredytu warunkiem jest spełnienie wymagań banku. Eko kredyty charakteryzują się generalnie lepszymi i prostszymi wymaganiami.
Czy istnieją programy rządowe wspierające zakup zestawów fotowoltaicznych?
Istnieją dwa niezależne programy pozyskiwania dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Są to programy Mój Prąd 6.0 oraz program Czyste Powietrze.
Na czym polega leasing zestawów fotowoltaicznych?
Leasing instalacji fotowoltaicznej polega na wynajmowaniu do czasu spłaty przedmiotu leasingu od banku. Jest to inna forma kredytowania instalacji, stosowana głównie przez firmy ale nie tylko.
Jakie są korzyści z wyboru pożyczki na instalację fotowoltaiczną?
Głównym powodem jest stosunkowo niskie oprocentowanie oraz fakt, że oszczędności wynikające produkcji własnego prądu możemy przeznaczyć na spłatę kredytu.
Czy można uzyskać ulgi podatkowe na zakup zestawu fotowoltaicznego?
Instalacja fotowoltaiczna podlega uldze termomodernizacyjnej która pozwala nam na odliczenie 12 procent przy rozliczaniu pita rocznego.
Jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o finansowanie zestawu fotowoltaicznego?
Głównie potrzebujemy zaświadczenie o dochodach lub w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej pita rocznego. W przypadku rolników niezbędne mogą być zaświadczenia o niezaleganiu z opłacania składek podatku.
Czy można połączyć różne formy finansowania zestawu fotowoltaicznego?
Możliwe jest połącznie programy Czyste Powietrze z programem Mój Prąd 6.0 oraz programu Mój Prąd 6.0 z programem Moja Elektrownia Wiatrowa a to wszystko możemy wspomóc kredytem.
Jak długo trwa proces uzyskania finansowania na zestaw fotowoltaiczny?
Wszystko zależy od banku ale są to proste procesy które często zamykają się w ciągu kilku dni.