Montaż paneli fotowoltaicznych - różne konstrukcje i rozwiązania

ricardo-gomez-angel-MagdWoazARo-unsplash2 680

Nie bez przyczyny coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. To energooszczędny sposób na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, wspierający ekologię i jednocześnie znacznie minimalizujący koszty zużycia prądu. Duża zaleta takiego rozwiązania to fakt, że fotowoltaika jest dość elastyczna, jeśli chodzi o dostępne metody instalacji. Różne konstrukcje odpowiadają na potrzeby różnych obiektów. Tym sposobem z tkwiącego w modułach potencjału może skorzystać dziś niemal każdy. Dowiedzmy się, jakie rozwiązania są obecnie stosowane i które z nich okaże się najlepszym dla Ciebie.

 

Montaż fotowoltaiki – co warto wiedzieć?

Instalowanie paneli słonecznych na skośnych dachach domów jednorodzinnych to niegdyś jedyna, a obecnie jedna z kilku dostępnych opcji montażu fotowoltaiki. Moduły przytwierdza się również do płaskich dachów, a także specjalnych stelaży osadzonych w gruncie. Dzięki coraz nowszym rozwiązaniom możemy korzystać z energii słonecznej w jeszcze szerszym zakresie. Przy tym wszystkim należy mieć na uwadze, że miejsce montażu ma wpływ na efektywność paneli. Umiejscowienie modułów solarnych trzeba więc dobrze przemyśleć.Prawidłowe działanie zależy od kąta nachylenia, kierunku padania promieni słonecznych czy stopnia zacienienia. W Polsce panele zawsze powinny być ustawione na południe, jeśli mają stać się rozwiązaniem wydajnym i opłacalnym. Ponadto dobrze, jeśli okaże się to miejsce z pełnym dostępem do słońca przez cały dzień. Na tym jednak planowanie się nie kończy. Ostateczny wygląd instalacji zależy również od tego, jak duże jest zapotrzebowanie energetyczne budynku. Projektant ustali, jaka liczba paneli dostarczy energię niezbędną gospodarstwu domowemu. Oczywiście im to zapotrzebowanie jest większe, tym więcej paneli musi zostać zamontowanych na dachu lub przy gruncie. 


Metody montażu paneli fotowoltaicznych

Jak już wspomnieliśmy, tylko właściwie przymocowane panele będą pracować efektywnie i bez zarzutu. Dlatego zawsze należy korzystać z usług profesjonalnych monterów, który posiadają wiedzę i doświadczenie. Należy też dysponować dobrze opracowanym projektem, na którym będą opierać się fachowcy. Trzy najczęściej wybierane metody montażu paneli fotowoltaicznych: 


1. Instalacja na dachu skośnym

Jest to najchętniej wybierane rozwiązanie nie bez powodu: wiąże się z niższymi kosztami instalacji oraz oszczędnością miejsca na działce. Moduły montowane są do powierzchni dachu przy użyciu specjalnych haków (dla dachówki ceramicznej), mostków trapezowych (dla dachówki trapezowej) lub drewnianych krokwi (dla papy lub blachodachówki). Wybór metody montażu na dachu skośnym zależy więc w dużej mierze od rodzaju pokrycia dachowego. Instalator, po wstępnej analizie stanu i wytrzymałości pokrycia, zaproponuje najlepsze dostępne rozwiązanie. Nie posiadasz skośnego dachu na budynku? Obecnie systemy fotowoltaiczne przytwierdza się także w inny sposób - choć wymaga to zastosowania innych metod montażu. 


2. Instalacja na dachu płaskim

W takim przypadku niezbędne jest ułożenie paneli fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem - tak, by mogły jak najefektywniej pobierać energię ze słońca (na obszarze naszego kraju należy ustawiać je pod kątem 30 stopni). Aby tak się jednak stało, niezbędne jest zamontowanie dodatkowych elementów konstrukcyjnych – specjalnych wsporników, które nie tylko ustawią moduły fotowoltaiczne pod odpowiednim kątem, ale sprawią też, że nie staną się obciążeniem dla dachu. Obecnie instalatorzy mają do dyspozycji konstrukcje aluminiowe, stalowe lub wykonane z tworzywa sztucznego (tzw. konsole). Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie - balastowe - które do prawidłowego działania wymaga użycia dodatkowego obciążenia w postaci elementów z betonu. Panele fotowoltaiczne na płaskim dachu układa się obok siebie w pionie lub w poziomie. 


3. Instalacja na gruncie

Potencjał fotowoltaiki nie byłby jednak tak duży, gdyby nie istniała możliwość tworzenia farm słonecznych o imponujących rozmiarach. Chcąc zwiększyć efektywność pobierania energii z promieni słonecznych pojawił się pomysł, aby montować panele na większej powierzchni. Konstrukcje tego typu instaluje się więc przy gruncie, wykorzystując do tego nowoczesne metody montażu. Rozwiązanie to posiada sporo zalet, ale jednocześnie jest wymagające, jeśli mowa o odpowiedniej ilości miejsca. Z tego względu na budowę farmy fotowoltaicznej decydują się zwykle przedsiębiorcy lub rolnicy. Dodatkowym atutem jest łatwy dostęp do instalacji, dzięki czemu o stan modułów można dbać zdecydowanie częściej i robić to dokładniej niż w przypadku systemów umieszczonych na dachach. 


Inne metody montażu modułów

Oczywiście możliwości istnieje więcej, ale stosowane są znacznie rzadziej lub nie zostały jeszcze na tyle rozpowszechnione, aby spotkały się z większym zainteresowaniem prosumentów. Mowa tu m.in. o montażu modułów fotowoltaicznych na balkonach i tarasach. Ten sposób otwiera możliwość korzystania z energii słonecznej także tym, którzy nie są właścicielami domów jednorodzinnych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby system przytwierdzić do zadaszenia nad wjazdem do garażu lub wejściem do domu i w ten sposób korzystać z porcji darmowej energii. Jeszcze ciekawszym, choć dużo droższym rozwiązaniem, są trackery - moduły fotowoltaiczne, które mogą się poruszać, a tym samym stale dopasowywać się do położenia słońca. To dobra opcja dla kogoś, kto nie dysponuje przestrzenią odpowiednią do zamontowania paneli przy gruncie, a jednocześnie myśli o produkcji większej ilości prądu. 


Panele fotowoltaiczne - wybór odpowiedniego rozwiązania to połowa sukcesu

Obecnie mamy do dyspozycji wiele konstrukcji i rozwiązań, które ułatwiają prosumentom korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Codziennie dowiadujemy się też o nowych sposobach na ulepszenie stosowanych systemów. Branża rozwija się bardzo szybko, a dzięki temu staje się coraz powszechniejsza. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami, wspierając swoją decyzję na opinii specjalistów w tym zakresie.

Wróć

Przeczytaj również

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach

Zapytaj o ofertę