Mój Prąd 6.0 – jak złożyć i gdzie złożyć wniosek? Dowiedz się, jakie są aktualne zasady!

banki-02

Program Mój Prąd 6.0 to kolejna odsłona rządowego wsparcia przydomowych instalacji fotowoltaicznych skupionych w tej edycji na bankach energii ale także dający możliwość uzyskania dofinansowania dla instalacji bez konieczności instalowania banku energii jeżeli instalacja ta została przyłączona do sieci między 01.01.2021 a 31.07.2024 r.

Kiedy wejdzie w życie program Mój Prąd 6.0?

Mój Prąd w odsłonie 6.0 oficjalnie ruszył drugiego września i od tej daty można składać wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych zarówno tych wykonanych do 31 lipca 2024 bez konieczności instalowania banków energii oraz dla instalacji przyłączonych do sieci energetycznej po tej dacie ale już z obligatoryjnym bankiem energii.

Jak i gdzie złożyć wniosek w programie Mój Prąd 6.0?

Wniosek o dofinansowanie można złożyć samemu korzystając z generatora wniosków dostępnego na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub za pośrednictwem firm specjalizujących się w wykonywaniu instalacji fotowoltaicznych i tym samym mają możliwość wygenerowania wniosku o dofinansowanie za pośrednictwem specjalnej platformy. Obie formy są taka samo skuteczne, jednak my preferujemy przejęcie obowiązku składania wniosku o dofinansowanie od klienta i zajęcie się tym w ramach naszej umowy.

Mój prąd 6.0 - jakie są aktualne zasady?

Mój Prąd 6.0 zasady. Głównymi warunkami aby skorzystać z możliwości dofinansowania są:

  • ico

    wykonanie instalacji fotowoltaicznej i jej zgłoszenie do Zakładu Energetycznego,

  • ico

    opłacenie wykonanej instalacji fotowoltaicznej,

  • ico

    złożenie wniosku o dofinansowanie.

Należy jednak pamiętać, że obecnie istnieją dwa warianty starania się o dofinansowanie i dotyczą one instalacji przyłączonych do sieci między 01.01.2021 a 31.07.2024 r. w tym wariancie nie ma konieczności instalowania banku energii. Wymagana wielkość instalacji od 2 do 10 kW. Należy jednak przejść na nowy system rozliczania wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci energii elektrycznej. Drugi wariant dotyczy instalacji przyłączonych do sieci po 31.07.2024 r. i w tym przypadku zainstalowanie banku energii jest obligatoryjne. Magazyn energii może zostać zastąpiony magazynem ciepła o pojemności nie mniejszej nić 20 dm3 a minimalna pojemność magazynu energii 2 kWh. Wymagana wielkość instalacji fotowoltaicznej od 2 do 20 kW.

Ile dofinansowania można dostać w programie Mój Prąd 6.0?

To ile możemy uzyskać z dofinansowania w programie Mój Prąd 6.0 zależy od czasu wykonania instalacji fotowoltaicznej oraz od jej typu.

Generalnie wniosek o dofinansowanie obejmuje dwa typy instalacji. Pierwszy typ to instalacje przyłączone do sieci w terminie od 01.01.2021 do 31.07.2024 r. Ten typ nie wymaga przyłączenia banku energii i daje możliwość uzyskania do 6000 zł ale nie więcej jak 50% poniesionych kosztów.

Drugi typ instalacji to instalacje przyłączone do sieci po 01.08.2024 r. Wymagają on przyłączenia banku energii do instalacji fotowoltaicznej. Możemy w tej opcji liczyć na 23 000 zł dofinansowania ale nie więcej jak 50% poniesionych kosztów.

Co jeszcze warto wiedzieć o programie Mój Prąd 6.0?

Należy mieć świadomość, że budżet przewidziany w tej edycji programu wynosi 400 milionów złotych a wnioski przyjmowane są do 20.12.2024 r. Może więc się okazać, że mimo tak krótkiego naboru wcześniej braknie środków. Przed przystąpieniem do realizacji warto porozmawiać z wykonawcą w celu sprawdzenia czy przy aktualnej mocy przyłączeniowej docelowa moc instalacji fotowoltaicznej i banku energii pozwala na przyłączenie mikroinstalacji ponieważ w niektórych sytuacjach moc instalacji będzie sumowała się z bankiem energii.

Proces zwiększania mocy przyłączeniowej jest procesem długotrwałym i może potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy co może uniemożliwić skorzystanie z dotacji w tej edycji programu. Wybór odpowiedniej firmy instalacyjnej gwarantuje spokój i bezpieczeństwo dlatego też warto skorzystać z lokalnego instalatora, który doradzi i pomoże w doborze odpowiedniego systemu.

Jak długo czeka się na pieniądze z programu Mój Prąd 6.0?

To jak długo beneficjent będzie czekał na pieniądze zależy w dużej mierze od ilości i częstotliwości składanych wniosków. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość ponieważ jak pokazały lata poprzednie średni czas oczekiwania na dotację wyniósł kilka miesięcy.

Zdobądź dofinansowanie Mój Prąd 6.0 z Green-Tech!

Nasza firma zajmuje się kompleksową obsługą wniosków do programu Mój Prąd 6.0. Dzięki naszej obsłudze masz pewność, że wszelkie formalności zostaną spełnione w terminie i zgodnie z warunkami programu.

Wróć

Przeczytaj również

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach

Zapytaj o ofertę