Jak i dlaczego warto dbać o środowisko? Dowiedz się, jak możesz pomóc!
Ziemia na której żyjemy, konkretny Kontynent, Państwo, Województwo, Powiat, Gmina, miasto, wieś, osiedle i nasze własne podwórko to rejony gdzie człowiek i środowisko przenikają się wzajemnie dlatego też to jak dbamy o środowisko jest bardzo istotne również dla nas samych. To jak zadbać o naszą planetę i co jest dobre dla środowiska zostanie omówione w tym artykule.
Dlaczego dbanie o środowisko jest tak istotne?
Dlaczego warto dbać o środowisko? Dlaczego warto dbać o zieleń? Dlaczego warto dbać o przyrodę? Na te i wiele podobnych pytań można w zasadzie odpowiedzieć jednym zdaniem. Dlatego, że żyjemy w symbiozie ze środowiskiem, zieleniom oraz przyrodą i są to nieodłączne elementy naszego świata. Żyjemy pośród środowiska naturalnego i mimo iż na przestrzeni dwóch tysięcy lat mocno je zmieniliśmy to nadal możemy doświadczyć jego piękna i różnorodności. Dbanie o ziemię w perspektywie długofalowej przynosi niepoliczalne ilości pozytywów. Ziemia która nie jest zdewastowana przez człowieka wydaje plony w postaci roślin i kwiatów, dostarcza wody, żywi i daje schronienie dla zwierząt.
Czy warto dbać o środowisko – argumenty
Jakie są główne argumenty dlaczego warto dbać o środowisko?
- ziemia jest naturalnym domem dla ludzi i zwierząt,
- wydaje rośliny które stanowią pożywienie zarówno dla ludzi i zwierząt,
- dostarcza naturalnej energii poprzez słońce, wiatr i wodę,
- daje schronienie,
- ziemia i jej naturalne środowisko daje życie człowiekowi, roślinom i zwierzynie.
Dbanie o środowisko i planetę – przykłady
Przykładów jak dbać o środowisko jest wiele jednak warto zacząć od tych najprostszych i najłatwiejszych do wdrożenia w naszym codziennym życiu. Zatem jak mogę dbać o środowisko w życiu codziennym? Dużym problemem w wielu miejscach na świecie jest woda, dlatego też warto zadbać o jej nie marnowanie, proste czynności takie jak zakręcanie kranu podczas mycia w skali mikro są już pewnym sposobem dbania o środowisko.
Kolejnym elementem jest segregowanie śmieci które w dalszej fazie zostaną przetworzone i tak plastikowa, czy szklana butelka oraz metalowa puszka zostaną przetworzone na kolejny produkt a nie będą zalegały na wysypiskach śmieci. Trzecim przykładem może być oszczędzanie energii, co nie tylko przyniesie korzyści ekonomiczne ale również przyczyni się do ochrony środowiska zwłaszcza na polu naszego kraju gdzie nadal głównym paliwem wytwarzającym energię jest węgiel.
Inwestycja w OZE (odnawialne źródła energii)
Jeżeli poruszamy tematykę człowieka i środowiska nie sposób przejść obok odnawialnych źródeł energii. Jak zatem inwestycja w OZE może bezpośrednio przełożyć się w dbanie o przyrodę, środowisko, planetę ziemię? Obecnie cały przemysł a także pojedyncza rodzina potrzebuje energii do tego aby żyć. Potrzebujemy energii do ogrzewania budynków, wody użytkowej, elektryczności, przemieszczania się. Na bazie naszego kraju możemy łatwo ustalić, że większość tej energii jest wytwarzana ze spalania węgla który jak wiemy nie należy do najczystszych paliw. Jak więc ja osobiście mogę dbać o środowisko (przykłady).
Własna instalacja fotowoltaiczna jest najprostszym i zarazem najefektywniejszym rozwiązaniem. Dobrze skalkulowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna może pokryć nawet 100% zapotrzebowania na energię elektryczną która jest niezbędna do funkcjonowania gospodarstwa domowego. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna może również posłużyć do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej.
Drugim dostarczycielem energii elektrycznej jest turbina wiatrowa, która podobnie jak instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną a jej paliwem jest niewyczerpalny wiatr.
Brakującym ogniwem do uzupełnienia OZE poza wytwarzaniem energii elektrycznej jest pompa ciepła, która odpowiada za wytwarzanie w sposób najbardziej ekonomiczny energii cieplnej do ogrzewania budynków i ciepłej wody użytkowej.
Oszczędzanie wody
Oszczędzanie wody jest niezwykle ważnym i kluczowym aspektem w tematyce dbania o środowisko naturalne. Nawyk oszczędzania wody jest jednym z prostszych do wdrożenia i nawet zakręcanie wody podczas mycia, czy stosowania zbiorników na deszczówkę w celu podlewania roślin może przynieść niebywałe korzyści.
Segregacja śmieci
Segregowanie śmieci to również łatwy i prosty do wdrożenia schemat działań służących szeroko pojętemu dbaniu o środowisko naturalne. Dzięki segregacji śmieci usprawniamy proces przetwarzania zużytych butelek, puszek czy papieru a także bardzo często oszczędzamy ponieważ w wielu Gminach segregowane śmieci poddawane są niższej opłacie za wywóz śmieci.
Ograniczenie ilości odpadów
Jak dbamy o środowisko to również produkujemy mniejsze ilości odpadów. Proces ten jest stosunkowo łatwy do wdrożenia, wystarczy zacząć od stosowania butelek wielorazowego użytku które mo żna napełniać wodą czy popularne stosowanie własnych kubków do napełniania kawą na stacjach benzynowych.
Zmiana środka transportu
Znamy już przykłady i argumenty dlaczego warto dbać o środowisko, wiemy jak czynności należy podjąć aby ograniczyć zużycie wody, produkcję śmieci czy zadbać o ekologiczną energię dla naszego domu. Co jednak z elementem naszego życia bez którego funkcjonowanie w społeczeństwie jest niemal niemożliwe. Mowa o przemieszczaniu się. Niezależnie czy tyczy się to podróży, wyjazdów prywatnych czy tych związanych z wykonywaniem pracy.
Przemieszczać się musimy i jest to niekwestionowana prawda. Mamy jednak wybór na jaki środek transportu się zdecydujemy. Możemy skorzystać z transportu publicznego czy dość powszechnie ostatnio stosowanego transportu dzielonego gdzie wraz z innymi ludźmi docieramy do miejsca docelowego. Wartym rozważenia jest również transport rowerowy czy pieszy na krótszych odcinkach, który nie tylko będzie atrakcyjny pod względem ekonomicznym ale również przyniesie korzyści względem naszego zdrowia.
Wdrożenie zasad ZERO WASTE
Zasada zero waste czyli niejako styl życia, unikalne podejście do gospodarowania odpadami w taki sposób aby wytwarzać jak najmniej śmieci a tym samym nie zanieczyszczać środowiska naturalnego. Stosując te wszystkie elementy opisane powyżej wprowadzenie idei zero waste nie będzie niczym skomplikowanym. Życie wedle tej idei sprowadza się krótko mówiąc do pięciu głównych zasad: odmawiaj, ograniczaj, wykorzystaj ponownie, recyklinguj i kompostuj.
Czy dbanie o środowisko się opłaca?
To jak dbamy o środowisko naturalne odzwierciedla to w jakim świecie żyjemy i żyć będziemy. Czy zatem chcemy żyć pośród przyrody w czystości i zgodzie z naturą czy raczej w zdewastowanym środowisku pośród śmieci i chorób? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Dbanie o środowisko się opłaca, bo natura odwdzięczy się nam tym samym co my jej oferujemy.
Zacznij dbać o planetę już dziś!
Zacznij oszczędzać wodę i segregować śmieci, generuj mnie odpadów, zamiast brania taksówki czy samochodu używaj roweru i spaceruj jeżeli masz taką możliwość. W dalszej perspektywie zadbaj o darmową energię dla swojego domu korzystając z bogactwa słońca i wiatru.