Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych - co warto wiedzieć?

realizacje-07

Ogólnie przyjęło się, że optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych wynosi 30 stopni, jednak jego zakres jest znacznie szerszy i w dużej mierze zależy również od pory roku czy kierunku w jakim są skierowane moduły a także od naszych preferencji oraz czasu w jakim najczęściej korzystamy z energii elektrycznej. Czytając do końca dowiesz się jakich parametrów należy się trzymać i na co zwracać szczególną uwagę żeby system fotowoltaiczny pracował nienagannie.


Dlaczego kąt nachylenia paneli słonecznych ma znaczenie?

Istotnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Ma to zasadnicze znaczenie przy produkcji energii elektrycznej, która im wyższa tym większe mamy oszczędności energii elektrycznej.


Kąt nachylenia paneli jest bardzo ważnym parametrem który to bezpośrednio wpływa na ilość produkowanej energii oraz na skuteczne samooczyszczenie się modułów fotowoltaicznych z większych zabrudzeń takich jak pyłki, kurz czy zimą śnieg. 


Podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej zwracamy szczególną uwagę na kąt nachylenia dachu a w sytuacji w której kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych mocno odstaje od przyjętych norm zalecamy zmianę lokalizacji systemu lub dobieramy takie rozwiązania konstrukcyjne aby uzyskać optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych


Jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Polsce?

Pytanie jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Polsce pada bardzo często i jest ono uzasadnione ponieważ zły kąt paneli fotowoltaicznych skutkuje obniżoną wydajnością całego system fotowoltaicznego.


Przyjmuje się, że optymalnym kąt paneli fotowoltaicznych powinien wynosić 30 stopni jednak jest to stwierdzenie płynne i w zależności od pory roku, położenia słońca będzie się ona zmieniał.


Zatem jaki kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych wg pory roku – jaki powinien być wiosną, latem, jesienią i zimą?

Jeżeli przyjrzymy się położeniu słońca w zależności od zmieniających się pór roku z łatwością dostrzeżemy, że im słońce wyżej to mamy do czynienia z okresem letnim a im niżej tym bliżej zimy jesteśmy.


Dla okresu letniego najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie modułów fotowoltaicznych w sposób jak najbardziej płaski – słońce jest wysoko. Z kolei w okresie zimowym pionowe ułożenie paneli fotowoltaicznych przy nisko zawieszonym słońcu będzie lepszym wyborem. 


Ciekawe zagadnienie które w przypadku konwencjonalnych instalacji jest trudne do osiągnięcia. Najkorzystniejszym ułożeniem modułów okresie letnim gdy słońce jest wysoko jest zastosowanie jak najmniejszego kąta nachylenia modułów fotowoltaicznych. W okresie zimowym sytuacja ma się zgoła inaczej i ułożenie modułów pionowo przyniesie większe korzyści. Okres wiosny i jesieni to pośrednie rozwiązanie pomiędzy latem i zimą.


Istnieją system śledzące ruch słońca, które pozwalają obrać moduły zarówno w osi pionowej jak i poziomej ustawiając instalację idealnie w kierunku padania promieni słonecznych oraz pod odpowiednim kątem. Takie rozwiązania pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału instalacji fotowoltaicznej.


Minimalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

Wiemy już jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli więc kolejnym zagadnieniem jakie musimy poruszyć będzie minimalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych? Ogólnie przyjęło się, że minimalny spadek dachu dla instalacji fotowoltaicznej powinien wynosić 10 stopni.


Jest to ułożenie modułów które w okresie całego roku będzie przynosiło zadowalające wyniki produkcji energii i jednocześnie dawało możliwość samooczyszczenia się instalacji fotowoltaicznej.


Maksymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

Co do zasady powinno być podobnie jak w sytuacji minimalnego kąta nachylenia – czyli im bliżej 30 stopni tym lepiej. Tu jednak sytuacja jest trochę bardziej złożona. Ogólnie przyjęło się, że maksymalny kąt nachylenia powinien wynosić 40-45 stopni.


W sytuacji pojawienia się na rynku modułów bifacjalnych montowanych na elewacja czy systemów ogrodzeń fotowoltaicznych w których stosuje się całkowicie pionowe ułożenie modułów granicach 45 stopni została mocno przekroczona. 


Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych – jaki kalkulator wybrać?

W Internecie znajduje się wiele kalkulatorów który przeliczą optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych, jednak zawsze najlepiej skorzystać z opinii fachowca który indywidualnie dobierze najkorzystniejsze rozwiązanie i najskuteczniej za implikuje system fotowoltaiczny dla twojego domu.


Kalkulator fotowoltaiczny jest narzędziem bardzo poglądowym i często pomija wiele kluczowych zagadnień przez co nie daje pełnego poglądu na to jaki kąt nachylenia będzie najlepszy w mojej sytuacji.


Ile stopni pod fotowoltaikę?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Dla większości z nas najoptymalniej będzie zastosować 30 stopni w kierunku południowym jednak są osoby dla których rozwiązanie pionowe stosując ten maksymalny kąt nachylenia będzie lepszym wyborem.


Dla bezpiecznego wskazania jaki optymalny kąt nachylenia wybrać polecam zgłosić się do specjalisty który doradzi najlepiej.


Na jakim dachu nie montować fotowoltaiki?

Każda osoba zaczynająca przygodę z instalacją fotowoltaiczną staje przed kluczowym pytaniem jaki kąt dachu będzie najlepszy do pracy całej instalacji? Istotna jest też informacja na jakim dachu nie montować fotowoltaiki?


Ale tu odpowiedź jest stosunkowo prosta: na każdym którego struktura jest naruszona albo jego stan techniczny nie jest w pełni znany. Warto przemyśleć również stosowność montażu paneli fotowoltaicznych na dachu który jest mocno zacieniony.


Panele PV na płaskim dachu – czy to ma sens?

Ma, trzeba to jasno powiedzieć. Dostępne system balastowe, systemy klejone które pozwalają znaleźć kompromis pomiędzy minimalnym kątem nachylenia a bezpiecznym bezinwazyjnym system montażu modułów fotowoltaicznych.


Są to system skrojone do wielkopowierzchniowych połaci dachowych, które coraz częściej znajdują zastosowanie również w domach prywatnych. 


Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na gruncie

A co z gruntem? Jaki kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na gruncie? 30 stopni, jest to ogólny standard, z pewnymi wyjątkami. Przyjęło się, że w Polsce optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na gruncie i nie tylko to wspomniane 30 stopni.


Są jednak wyjątki, przy budowie pionowej instalacji fotowoltaicznej i zastosowaniu modułów bifacjalnych wspomniane 30 stopni nie są stosowane a moduły montowane są całkowicie pionowo.


Jaki kąt nachylenia dachu pod fotowoltaikę?

Najogólniej rzecz ujmując i nie wchodzą w detale związane z naszym dobowym zapotrzebowaniem na energię elektryczną można powiedzieć, że 30 stopni. Jednak jak już kilkukrotnie poruszaliśmy ten temat w tym tekście jest to uzasadnione i innych czynników. Można szerzej spojrzeć na całe zagadnienie, każdy kąt nachylenia dachu w przedziale 10-40 stopni będzie dobry.


Kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych – jaki powinien być w naszym kraju?

Z racji uśrednionych warunków całorocznych najkorzystniej jest ustawić moduły fotowoltaiczne na południe, od tej reguły są jednak wyjątki i tu kluczem będzie oszacowanie o jakiej porze dnia energia elektryczna jest nam najbardziej potrzebna.


Jeżeli większość prac związanych z funkcjonowaniem domu przeprowadzamy rano i również w tej porze głównie grzejemy wodę użytkową to warto zastanowić się na częściowym obłożeniem dachu właśnie od strony wschodniej.


Gdy jednak większość urządzeń elektrycznych będzie używanych w godzinach popołudniowych to warto w tym kierunku skierować część modułów fotowoltaicznych. Każdy przypadek jest inny i nad każdym z nich polecamy porozmawiać ze specjalistami, którzy mają doświadczenie i pomogą w doborze odpowiedniego ułożenia modułów fotowoltaicznych. 


Orientacja paneli fotowoltaicznych wg stron świata. Jaki kąt paneli na wschód, zachód, północ, południe? 

Wszyscy wiemy, że instalacji fotowoltaicznej nie kierujemy na północ, to oczywiste. Jednak wybór pomiędzy wschodem/ zachodem a południem to już nie taka prosta sprawa i tym miejscu pytanie ile stopni pod fotowoltaikę ma uzasadnienie znaczenie.


Najczęściej wybieramy orientację południową jednak wraz ze zmieniającymi się przepisami energetycznymi i dążeniem do maksymalnej autokonsumpcji orientacja wschód/ zachód staje się coraz korzystniejszym wyborem. Wszystko również zależy od naszego harmonogramu dnia i tego w jakich godzinach nasze zapotrzebowanie na energię jest największe. 


Gdybyśmy mieli jednak wskazać jaki optymalny kąt wybrać dla danej orientacji można założyć, że dla orientacji południowej najkorzystniej jest wybrać 30 stopni, dla wschodu  i zachodu z racji nisko osadzonego słońca jak najbardziej pionowy nawet skrajnie wykraczający poza 45 stopni. 


To jaki powinien być ten optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych dla mojej instalacji PV? 

Każdy kąt pomiędzy 10 a 45 stopni będzie dobrym wyborem, jednak są też wyjątki i system z mniejszym kątem sięgającym 5 stopi też znajdują zastosowanie. Podobnie ma się sytuacja z modułami montowanymi w osi pionowej. Jeżeli mamy instalację skierowana na południe to im bliżej 30 stopni tym lepiej. Jeżeli jednak myślimy o orientacji wschód/ zachód to z racji niższego położenia słońca w godzinach porannych i popołudniowych lepiej będzie zwiększyć ten kąt do 40 stopni. 


Nie ma dachów idealnych, instalacje gruntowe zajmują dodatkowe miejsce dlatego też trzeba znaleźć kompromis pomiędzy zmaksymalizowaną produkcją a miejscem w którym będziemy budowali instalację fotowoltaiczną. 


Kluczowym elementem jest kontakt z odpowiednią firmą która dzięki swojemu doświadczeniu w łatwy sposób wskaże odpowiednią lokalizację do zbudowania instalacji fotowoltaicznej.

Wróć

Przeczytaj również

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach

Zapytaj o ofertę