Ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych – dla kogo i czy to dobre rozwiązanie?

green prestige

Ogrodzenie fotowoltaiczne jest jednym z rodzajów instalacji fotowoltaicznych zaliczanych raczej to tych niekonwencjonalnych ale czy słusznie i czy płot z paneli fotowoltaicznych stanowi dobrą alternatywę dla konwencjonalnej instalacji PV oraz czy panele fotowoltaiczne pionowo montowane produkują wystarczająco dużo prądu? Na te i inne pytania skupione wokół płotu z paneli fotowoltaicznych postaramy się odpowiedzieć w tym tekście.

Płot fotowoltaiczny - co to takiego?

Panele fotowoltaiczne w płocie to jeden z wielu systemów montowania instalacji fotowoltaicznych. Rozwiązanie to jest o tyle ciekawe, że spełnia funkcję zarówno ogrodzenia jak również instalacji fotowoltaicznej łącząc te dwa rozwiązania w jedno. Głównym założeniem ogrodzenia z paneli fotowoltaicznych jest produkcja prądu w godzinach w których ten prąd jest najbardziej potrzebny a mianowicie do południa i po południu co dzięki pionowemu systemowi mocowania modułów fotowoltaicznych potęguje absorbcję niżej zawieszonych promieni słonecznych a efekt ten przybiera na sile w okresach zimowych gdy słońce jest jeszcze niżej.

Kiedy ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych jest świetnym wyborem?

Ogrodzenie z paneli jest dobrym wyborem przede wszystkim wtedy kiedy zależy nam na dużej auto konsumpcji prądu i kiedy mamy możliwość wykonania jego większości w orientacji wschód-zachód. Dodatkowym atutem płotu z paneli jest sam fakt, że w ramach jednej inwestycji otrzymujemy nietuzinkowo i efektywnie wyglądające ogrodzenie z dodatkowym systemem fotowoltaicznym które de facto nie zabiera dodatkowej przestrzeni. I ta przestrzeń stanowi kolejny niepomijalny plus całego szeregu pozytywów płynących z połączenia instalacji fotowoltaicznej z ogrodzeniem.

Ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych – czy w Polsce to ma sens?

Ogrodzenie fotowoltaiczne jest dla naszych polskich warunków znakomitym rozwiązaniem również w związku z faktem iż nowy system rozliczeń promuje jak największą auto konsumpcję prądu oraz banki energii z których korzystamy najczęściej w warunkach gdy konwencjonalnie ukierunkowana instalacja fotowoltaiczna nie produkuje już pełnią mocą energii elektrycznej. Przekładając to proste słowa, płot fotowoltaiczny ma najwyższą sprawności poza szczytowymi momentami produkcji energii czyli na godziny dopołudniowe oraz popołudniowe.

Solarne ogrodzenie a przepisy - co warto wiedzieć?

Decydując się na inwestycję w ogrodzenie fotowoltaiczne nie musimy się martwić dodatkowymi obostrzeniami prawnymi a jedynymi przepisami jakie nas obowiązują są ogólne przepisy prawa budowlanego o maksymalnej wysokości ogrodzenia (220 cm) oraz mocy instalacji do mocy z umowy kompleksowej z Zakładem Energetycznym. W przypadku banków energii sytuacja wygląda podobnie i obowiązują nas jedynie podstawowe przepisy odnośnie przyłączenia magazynu energii do sieci elektroenergetycznej.

Ogrodzenie fotowoltaiczne – zalety

Do jeden z wielu zalet ogrodzenia fotowoltaicznego zaliczyć można między innymi:

  • ico

    niewielką przestrzeń potrzebną do wykonania instalacji,

  • ico

    możliwość adaptacji na istniejącym fragmencie ogrodzenia,

  • ico

    duży potencjał do auto konsumpcji,

  • ico

    połączenie nowoczesnego stylu i produkcja energii,

  • ico

    możliwość uzyskania dofinansowania,

  • ico

    indywidualny projekt i możliwość indywidualnego dopasowania ogrodzenia do potrzeb.

Ogrodzenie fotowoltaiczne – wady

Jedną z wad jakie możemy sobie wyobrazić to sumarycznie mniejsza moc wyprodukowanej energii więc w starym systemie rozliczeń jest to rozwiązanie mniej opłacalne niż w nowym. Drugą rzeczą którą ktoś może uznać za wadę jest cena jednostokowa za kW jeżeli patrzymy tylko i wyłącznie na cenę instalacji fotowoltaicznej a nie na fakt, że budujemy jednocześnie ogrodzenie fotowoltaiczne.

Ile kosztuje ogrodzenie fotowoltaiczne?

To ile zapłacimy za ogrodzenie fotowoltaiczne zależy od wielu czynników takich jak wielkość instalacji, rodzaj, grubość, kształt słupków oraz pochwytu, wysokość ogrodzenia oraz materiał z jakiego będzie ono wykonane. Standardowe ogrodzenie fotowoltaiczne wykonujemy ze słupków ocynkowanych i malowanych proszkowo jednak może być równie dobrze zbudowane na systemie gambionowym czy betonowym. Na cenę ma również fakt czy instalacja fotowoltaiczna będzie w systemie hybrydowym czy tylko sieciowym.

Czy ogrodzenie fotowoltaiczne się opłaca?

Ogrodzenie fotowoltaiczne jest zdecydowanie rozwiązaniem opłacalnym i przynoszącym wiele wcześniej już opisanych korzyści. W konsekwencji za dobrze zaprojektowanym ogrodzeniem idzie w parze produkcja energii na potrzeby własne a także nowatorsko wyglądające ogrodzenie. W rozumieniu przepisów jest to rodzaj instalacji fotowoltaiczne a co za tym idzie mamy możliwość uzyskania dofinansowania z programu Mój Prąd 6.0.

Montaż płotu z paneli fotowoltaicznych - jak wygląda?

To jak będzie przebiegał proces wykonywanie instalacji fotowoltaicznej na płocie zależy od wcześniej wybranego systemu. Jeżeli będzie to całkowicie nowe ogrodzenie to po procesie wytyczenia przebiegu linii ogrodzenia oraz wcześniejszym wybraniu jego kształtu, wysokości oraz całkowitej mocy instalacji przystępujemy do wykonania murku betonowego na którym ogrodzenie to będzie posadowione.

Murek nie jest warunkiem koniecznym, istnieje możliwość wykonania ogrodzenia w formie kafarowanej co obniży koszty związane z ogrodzeniem. Inaczej będzie przebiegał proces adaptacji już istniejącego ogrodzenia do planowanej instalacji. Adaptacja ta może polegać na wykorzystaniu części lub całości już istniejącego murku czy funkcjonującej furtki i bramy wjazdowej. Następnie całość instalacji jest wpięta do sieci elektroenergetycznej i zgłoszona do Zakładu Energetycznego.

Do każdej instalacji podchodzimy indywidualnie i staramy się zaproponować najkorzystniejsze dla użytkownika rozwiązanie.

Panele fotowoltaiczne na płocie - jak o nie dbać?

W zasadzie system dbania o instalację fotowoltaiczną na płocie nie różni się od tej konwencjonalnej instalacji a jest nawet prostszy pod względem czyszczenia gdybyż pionowo ustawione moduły nie ulegają aż takiemu zabrudzeniu jak te ustawione pod kontem. Do rzeczy o które warto zadbać należy zaliczyć na pewno regularne koszenie ewentualnej trawy czy przycinanie roślin tak aby nie przysłaniały instalacji która do pełnej sprawności potrzebuje promieniowania słonecznego.

Panele fotowoltaiczne pionowe - dla kogo są dobrym wyborem?

Panele fotowoltaiczne pionowe są doskonałym wyborem dla osób poszukujących nietuzinkowego i nowoczesnego systemu ogrodzenia skupionego na produkcji prądu w godzinach dopołudniowych oraz popołudniowych oraz szeroko pojętej auto konsumpcji w tych właśnie porach dnia.

Dofinansowanie do pionowych paneli fotowoltaicznych - czy są jakieś dotacje?

Dofinansowanie do pionowych instalacji fotowoltaicznych jest dostępne w ramach ogólnego dofinansowania dla źródeł OZE dostępnych obecnie z programu Mój Prąd 6.0 oraz programu Czyste Powietrze. Warunki udziału w obu tych programach jest identyczne w stosunku do konwencjonalnych instalacji fotowoltaicznych oraz płotów fotowoltaicznych.

Ogrodzenie z paneli fotowoltaicznych - wybierz Green Tech!

Naszym wielkim atutem przy tworzeniu ogrodzeń fotowoltaicznych jest indywidualne podejście i możliwość adaptacji do każdego zlecenia. Bazujemy na sprawdzonych rozwiązaniach modułów fotowoltaicznych dostosowanych do pracy w układzie pionowym oraz możliwości wykonania ogrodzenia na nierównym terenie w układzie zarówno pionowym jak i poziomym.

Na przestrzeni lat zdobyliśmy duże doświadczenie w pionowych instalacjach fotowoltaicznych zarówno w systemie hybrydowym z bankami energii jak również typowo sieciowym.

Czy ogrodzenie fotowoltaiczne ma sens?

Ogrodzenie fotowoltaiczne ma sens i w mojej ocenie zostało to udowodnione w tym artykule. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w orientacji wschód zachód ale w pewnych warunkach jest również dobrym wyborem w innej orientacji.

Wróć

Przeczytaj również

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach

Zapytaj o ofertę