Fotowoltaika na gruncie - co warto wiedzieć? Kompletny poradnik. Poznaj koszty, przepisy prawne i dowiedz się czy to się opłaca!

fotowoltaika-na-gruncie

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie jest częstym wyborem w szczególności gdy mówimy o większych instalacjach PV nie jest to jednak reguła i zdarzają się wyjątki gdzie panele fotowoltaiczne na gruncie zajmują bardzo niewielki obszar działki.

Fotowoltaika - na gruncie czy na dachu. Co wybrać?

Fotowoltaika na dachu to najczęstsze skojarzenie jeżeli mówimy o przydomowych instalacjach fotowoltaicznych. Warto jednak pamiętać, że całkiem dobrą alternatywą może być fotowoltaika w ogrodzie w formie standardowej jedno/ dwupodporowej konstrukcji lub jako miejsce parkingowe w formie car portu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co wybrać? – panele fotowoltaiczne na dachu czy panele fotowoltaiczne na gruncie. Wszystko zależy od kilku czynników.

Jeżeli dach jest prosty, bez zacienień w odpowiednim ukierunkowaniu (południe, wschód, zachód) i dysponujemy małym podwórkiem to lepszym wyborem będzie niewątpliwie instalacja fotowoltaiczna zlokalizowana na dachu. Natomiast jeżeli na dachu występują stałe zacienienia, miejsca na położenie modułów fotowoltaicznych jest mało a działka na której stoi dom jest duża i mamy możliwość prawidłowego posadowienia konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na gruncie to warto z niej skorzystać.

Instalacja fotowoltaiczna na ziemi - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Panele słoneczne na działce są nieco droższe niż konwencjonalna instalacja dachowa, to jest fakt. Na wyższą cenę instalacji fotowoltaicznej na gruncie składa się w dużej mierze cena samej konstrukcji naziemnej dla fotowoltaiki. Wybór odpowiedniej konstrukcji będzie miał również niebagatelny wpływ na cenę końcową instalacji. Konstrukcja sama w sobie może być jedno lub dwupodporowa.

Różnice występują również w systemie samego montażu. Są konstrukcje wkręcane, kafarowane lub korzeniowane. W bardziej specjalistycznych wariantach mamy również systemy balastowe, kotwione oraz system śledzące ruch słońca.

Fotowoltaika na gruncie - co mówią przepisy?

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie do 50 kW zaliczana jest do mikroinstalacji stąd też nie wymaga żadnych pozwoleń, decyzji środowiskowych czy konieczności zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Należy stosować się jedynie do ogólnych przepisów prawa.

Czy fotowoltaika na gruncie wymaga pozwolenia na budowę?

Fotowoltaika na gruncie do 50 kW nie wymaga pozwolenia na budowę. Wymóg ten pojawia się dopiero po przekroczeniu tej wartości i dotyczy zarówno instalacji fotowoltaicznych na gruncie jak również na dachu.

Kiedy potrzebna jest decyzja środowiskowa?

W przypadku budowy mikroinstalacji nie ma konieczności uzyskiwania decyzji środowiskowej. Wyjątkiem są dwie sytuacje. Pierwsza dotyczy instalacji która zajmuje powierzchnię powyżej 0,5 ha na terenie chronionym przyrodniczo. Druga, jeżeli powierzchnia instalacji gruntowej przekracza 1 ha. W każdym innym przypadku decyzja środowiskowa nie jest wymagana.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie - jakie odległości od granicy działki?


Sama w sobie instalacja fotowoltaiczna traktowana jest jako budowla dlatego też należy przestrzegać prawa budowlanego i wykonać ją w odległości nie mniejszej niż 4 metry od granicy działki.

Ogrodzenie instalacji na gruncie - czy wymagają tego przepisy?

W przestrzeni polskiego prawa nie ma konieczności wykonywania ogrodzenia instalacji fotowoltaicznych. Samo ogrodzenie w dużej mierze służy jako forma zabezpieczenia przed ewentualnym aktem wandalizmu.

Jaki podatek od paneli fotowoltaicznych na gruncie?

Niezależnie od tego czy instalujemy panele na dachu czy na gruncie obowiązuje nas ta sama stawka VAT w obu przypadkach i wynosi 8%.

Panele fotowoltaiczne na gruncie rolnym - co warto wiedzieć?

Jeżeli planujemy instalację fotowoltaiczną do 50 kW nie musimy się o nic martwić, wystarczy tylko, że zgłosimy taką instalację do Zakładu Energetycznego. W przypadku instalacji większych niezbędne będzie uzyskanie stosownych pozwoleń. Warto również zaplanować wybór odpowiedniej konstrukcji w sytuacji w której na terenie rolnym będzie planowane również wypasanie zwierząt czy sadzenie roślin. Na rynku są dostępne specjalistyczne konstrukcje pionowe które pozwalają na jednoczesne uprawianie pola, wypas zwierząt i produkowanie energii z instalacji fotowoltaicznej.

Wybierz instalację fotowoltaiczną na gruncie od Green-Tech!

Jesteśmy grupą specjalistów w dziedzinie alternatywnych źródeł energii w tym instalacji gruntowych. Specjalizujemy się w pionowych instalacjach fotowoltaicznych dedykowanych jako ogrodzenia fotowoltaiczne w rozwiązaniach domowych oraz komercyjnych pionowych instalacjach fotowoltaicznych dedykowanych dla rolników.

FAQ - fotowoltaika na gruncie

Czy fotowoltaika na gruncie jest bezpieczna?

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie jak każda inna dobrze wykonana instalacja jest bezpieczna. Warto wybrać doświadczoną firmę, która oceni nośność gruntu i doradzi odpowiednie systemy montażu tak aby instalacja była w odpowiedni sposób związana z gruntem.

Czy fotowoltaika na gruncie jest droższa?

Sama w sobie instalacja fotowoltaiczna na gruncie jest droższa ze względu na różnicę w cenie pomiędzy konstrukcją dachową a gruntową. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na różnicę w cenie może być wybrany system związania z gruntem oraz specyfika samego systemu.

Czy fotowoltaika na gruncie wymaga pozwolenia na budowę?

Jak każda mikroinstalacja do 50 kW nie wymaga pozwolenia na budowę. W przypadku instalacji powyżej 50 kW wymagany jest szereg pozwoleń.

Jakie warunki musi spełniać działka pod fotowoltaikę?

Jeżeli zamierzamy wykonać instalację fotowoltaiczną do 50 kW nie potrzebujemy żadnych pozwoleń. W przypadku instalacji większych niż 50 kW należy liczyć się z wymaganiami jakie dana działka musi spełnić. Głównym wymaganiem jest decyzja środowiskowa, czy pozwolenie na budowę.

Ile za dzierżawę działki pod fotowoltaikę?

Cena dzierżawy działki pod instalację fotowoltaiczną jest różna i zależy od swojego położenia, odległości od linii średniego czy wysokiego napięcia, swojego kształtu. Średnio można przyjąć około 18-20 tyś. złotych za 1 ha.

Wróć

Przeczytaj również

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach

Zapytaj o ofertę