Uziemienie fotowoltaiki – dlaczego jest ważne i jak je prawidłowo wykonać?
Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz powszechniejszym rozwiązaniem a co za tym idzie pojawia się coraz większa liczba instalatorów którzy oferują swoje usługi. Należy pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna oprócz swojej efektywności powinna również być bezpieczna a jednym z ważniejszych elementów poprawnie wykonanej instalacji jest instalacja odgromowa fotowoltaiki oraz jej uziemienie.
Dlaczego uziemienie instalacji fotowoltaicznej jest niezbędne?
Uziemienie fotowoltaiki polega w wielkim skrócie na jej połączeniu za pomocą przewodów wyrównawczych z ziemią. Zadaniem uziemienia instalacji fotowoltaicznej jest odprowadzenie nadmiaru ładunków elektrycznych tak aby nie doszło do ich przeniesienia na dach lub ciało człowieka. A więc co nam daje uziemienie paneli fotowoltaicznych?
Główne powody dla których warto je zrobić: zabezpieczenie przeciw wyładowaniom atmosferycznym, ochrona przed pożarem, ochrona w przypadku przepięcia spowodowanego uszkodzeniem jednego lub kilku modułów oraz w celu zapobieżenia powstania zbyt wysokiego napięcia elektrostatycznego. Niestety Polskie prawo na ten moment nie wymaga stosowania uziemienia instalacji fotowoltaicznej.
Które elementy fotowoltaiki wymagają uziemienia?
Uziemienie fotowoltaiki polega na połączeniu wszystkich modułów a także konstrukcji wsporczej z sondami uziemiającymi bądź bednarką za pomocą specjalnego przewodu. Łączenie elementów konstrukcji wsporczej najczęściej odbywa się za pomocą przewodu natomiast łączenie modułów można wykonać również za pomocą specjalnych podkładek uziemiających.
Tak uziemiona instalacja fotowoltaiczna może być sprowadzona do specjalnej szyny zbiorczej uziemienia do której również podpinamy falownik oraz jeżeli występuję bank energii i wszystkie inne występujące w systemie uziemienia w tym zabezpieczenia prądu stałego oraz zmiennego. Następnie całość podpinana jest do sond uziemiających bądź bednarki. Wartość uziemienia powinna wynosić poniżej 10 omów.
Jakie są metody i zasady uziemienia instalacji PV?
Wiemy już jak zrobić uziemienie fotowoltaiki ale jakie są zasady i jak to uziemienie powinno zostać wykonane? Na to pytanie częściowo już uzyskaliśmy odpowiedź w poprzednim akapicie. Ogólne zasady mówią o tym, że wszystkie elementy uziemienia powinny zostać z jednego punktu odprowadzone do ziemi. Należy wykonać uziemienie modułów fotowoltaicznych, konstrukcji wsporczej, falownika, banku energii a wartość mierzonego uziemienia powinna wynosić mniej niż 10 omów.
Całość uziemienia powinna być wykonana odpowiedniej grubości przekrojem przewodu, dla miedzi jest to 16mm2. Należy jednak mieć świadomość, że Polskie prawo na ten moment nie nakłada obowiązku stosowania uziemiania instalacji fotowoltaicznych a są to jedynie zalecenia. Warto również nadmienić, że zalecenie wykonywania uziemienia instalacji fotowoltaicznych dotyczy każdego rodzaju instalacji również tych zlokalizowanych na gruncie.
Skutki niewłaściwego uziemienia instalacji fotowoltaicznej
Skutki braku wykonania uziemienia instalacji fotowoltaicznej czy też jego niewłaściwego wykonania są zbliżone. W przypadku wyładowania atmosferycznego czy też przepięcia spowodowanego uszkodzeniem jednego bądź też szeregu modułów może doprowadzić do uszkodzenia urządzeń oraz narazić na niebezpieczeństwo osoby przebywające w budynku.
Głównymi błędami wykonywanych uziemień są między innymi źle dobrane przekroje przewodów, wybiórcze uziemienie urządzeń oraz nie osiągnięcie odpowiedniej wartości wymaganego uziemienia.
Przepisy i normy dotyczące uziemienia fotowoltaiki w Polsce
W Polskim prawie kwestie konieczności stosowania uziemienia instalacji fotowoltaicznej nie występuję. Jest to raczej zalecenie które niewątpliwie wedle mojej oceny jest koniecznością choć nie zawsze stosowane. Warto co jakiś czas wezwać instalatora bądź elektryka do rutynowych pomiarów uziemienia i otrzymania stosowanego protokołu.
Jak sprawdzić czy uziemienie fotowoltaiki działa?
Wykonując uziemienie instalacji fotowoltaicznej należy sprawdzić czy poszczególne elementy systemu są ze sobą połączone a przewody prawidłowo doprowadzone do ziemi. Konieczne jest użycie odpowiedniej grubości przewodów. Wykonane uziemienie należy zmienić a otrzymane wartości zapisać w protokole zdawczo odbiorczym i dać do wglądu klientowi.
Pomiar można wykonać stosując specjalistycznej klasy miernik który powinien być odpowiednio skalibrowany a osoby przeprowadzające takie pomiar powinny posiadać stosowne uprawnienia. Warto również pamiętać, że sama wartość uziemienia może się zmieniać wraz ze zmianą wilgotności gruntu.
Uziemienie systemu fotowoltaicznego - komu zlecić jego wykonanie?
Wykonanie prawidłowego uziemienia instalacji elektrycznej czy fotowoltaicznej należy zlecić osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia elektryczne z pomiarami. Pozostawienie tak ważnego elementu instalacji przypadkowej osobie może doprowadzić do ryzyka uszkodzenia urządzeń bądź też narazić zdrowie osób przebywających w toczeniu instalacji fotowoltaicznej.
Warto zawrzeć w umowie z wykonawcą podpunkt o konieczności wykonania uziemienia instalacji fotowoltaicznej wedle z góry określonych norm a po skończonej instalacji zażądać protokołu zdawczo odbiorczego z wykonanymi pomiarami.
Zamów bezpieczną fotowoltaikę od GreenTech!
Wykonując instalacje fotowoltaiczne stosujemy wszystkie możliwe zabezpieczenia tak aby instalacja fotowoltaiczna pracowała w sposób prawidłowy i bezpieczny zarówno dla komponentów instalacji jak również użytkowników. Używane w naszych instalacjach przewody, sondy, ograniczniki przepięć prądu stałego, ograniczniki przepięć prądu zmiennego posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty i są dopuszczone do instalowania na terenie Polski.
Mimo iż prawnie wiele aspektów nie jest uregulowanych to przykładamy wielką wagę do bezpieczeństwa. Każda instalacja wykonana przez naszych instalatorów podlega weryfikacji poprzez odpowiednie pomiary.
Warto również wspomnieć, że w ramach naszych usług wykonujemy również audyty instalacji fotowoltaicznych w tym również pomiarów uziemienia i ewentualne poprawki błędnie wykonanych uziemień.