Fotowoltaika off grid w Twoim domu. Jak działa instalacja fotowoltaiczna off grid i czy to się opłaca?

infografika2

Instalacja fotowoltaiczna off grid jest alternatywą do systemu sieciowego on grid. Może również stanowić jego uzupełnienie w wersji hybrydowej, ale nie o niej w dzisiejszym artykule. Systemy off gridowe są znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich ceniących sobie niezależność energetyczną.

Dowiedz się, jak działa ten system i czy jest opłacalny. Odkryj, jak możesz zyskać niezależność energetyczną dzięki energii słonecznej!

Instalacja off grid czyli fotowoltaika bez podłączenia do sieci jest systemem bardzo dobrze znanym i powszechnie stosowanym jako alternatywa do zasilania awaryjnego lub niezależnego systemu zasilania. Swoje najczęstsze zastosowanie ma w domkach letniskowych, bacówkach, przyczepach kempingowych oraz wszędzie tam gdzie dostęp do energii elektrycznej jest ograniczony lub mało opłacalny finansowo.

Jak działa instalacja off grid?

Zestaw fotowoltaiczny off grid składa się modułów fotowoltaicznych, regulatora ładowania, akumulatorów i przetwornicy. Zestaw off grid ma za zadanie zasilać urządzenia elektryczne w sposób ciągły i stabilny. Może służyć zarówno jako jedyne źródło prądu jak również jako zasilanie awaryjne (alternatywa dla agregatu prądotwórczego).

Schemat instalacji off-grid

Schemat instalacji off grid wygląda bardzo podobnie jak schemat instalacji hybrydowej jednak z tą różnicą, że całkowicie blokujemy możliwość eksportu energii do sieci energetycznej. Praca systemu off grid w dużym uproszczeniu odbywa się w taki sposób, że moduły fotowoltaiczne generują energię która następnie za pośrednictwem regulatora ładowania ładuje akumulatory a następnie dzięki przetwornicy energia ta transportowana jest do urządzeń wykorzystujących napięcie 230V.

Akumulatory off grid - dlaczego są niezbędnym elementem instalacji?

Akumulator do paneli słonecznych czyli system magazynujący energię elektryczną. Akumulatorem off grid mogą być zarówno akumulatory kwasowe, agm, żelowe czy nawet litowo jonowe. Wybór technologii powinien być dostosowany do przetwornicy która będzie odpowiadała za transport i przekształcenie energii z prądu stałego na prąd zmienny (230V).

Co to jest inwerter wyspowy off-grid?

Zestaw off grid inaczej zwany wyspowym to system pozwalający na produkowanie, magazynowanie i użytkowanie energii w sposób niezależny od Zakładu Energetycznego. System off gridowy pozwala na korzystanie z energii elektrycznej w sytuacji w której konwencjonalna sieć energetyczna nie jest dostępna. Sam inwerter hybrydowy czyli inaczej przetwornica jest urządzeniem, które zamianie napięcie stałe występujące w akumulatorach na prąd zmienny, który jest niezbędny do funkcjonowania urządzeń. Najczęstsza konwersja napięciowa z jaką mamy do czynienia to z 12/24/48V na 230V.

Instalacja fotowoltaiczna off grid - warto czy nie warto?

Zestaw solarny z akumulatorem jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie niezależność i bezpieczeństwo energetyczne. Jest również świetną alternatywą dla tradycyjnego zasilania agregatem prądotwórczym który to wymaga paliwa stałego i nie jest systemem w pełni automatycznym. Warto zainstalować zestaw paneli fotowoltaicznych off grid jeżeli chcemy w sposób ciągły dysponować dostępem do energii elektrycznej niezależnie od zewnętrznej sieci energetycznej.

Wybierz instalację fotowoltaiczną off-grid od Green-Tech!

Nasze wieloletnie doświadczenie w branży energii odnawialnych, w tym również systemów off grid pozwala na bezpieczne i wydajne zaprojektowanie i wykonanie instalacji zasilania awaryjnego niesprzężonego lub tylko częściowo sprzężonego z siecią energetyczną. Dzięki temu jesteśmy w stanie zyskać pełną niezależność energetyczną na przestrzeni całego roku.Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji konieczne jest sprofilowanie zapotrzebowania i zużycia energii tak aby system był odpowiednio duży i wydajny a energia dostępna cały czas.

FAQ - instalacja fotowoltaiczna off grid

Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest trwałość takiego systemu. Elementem który jest najbardziej podatnym na „zużycie” jest akumulator/ zestaw akumulatorów, których żywotność w dużej mierze zależy od sposobu użytkowania, warunków przechowywania i cykli ładowania-rozładowywania. Inne często pojawiające się pytania to:

Ile kosztuje fotowoltaika off-grid?

Cena zależy w dużej mierze od wielkości całego systemu zarówno pod względem jednostki wytwórczej którą są panele fotowoltaiczne, wielkości banku energii oraz mocy przetwornicy która warunkuje nam ile urządzeń możemy podłączyć do systemu. Nieodłącznym elementem będzie również jakość komponentów których użyjemy do budowy systemu off gridowego.

Co lepsze on-grid czy off-grid?

To pytanie z serii tych na które najlepiej odpowiedzieć - to zależy. Bo zależy to od wielu czynników. Dla osób które nie mają problemu z jakością sieci a wyłączenia prądu są rzadkie, dużo tańszym i prostszym rozwiązaniem będzie konwencjonalna instalacja on grid. Dla osób które borykają się z częstymi awariami sieci energetycznej rozwiązaniem off grid będzie lepszym wyborem.

Rozwiązanie off grid jest zdecydowanie najlepszym wyborem dla osób które nie mają technicznych warunków do przyłączenia się do sieci energetycznej lub przyłączenie to jest z punktu widzenia ekonomicznego nieopłacalne.

Jaki magazyn energii do off-grid?

Akumulatorów do paneli słonecznych mamy całkiem sporo do wyboru. Są zarówno akumulatory kwasowo ołowiowe, agm, żelowe czy litowo jonowe. To w jakiej technologii wybierzemy nasz akumulator będzie miało znaczenie w kontekście ekonomii, żywotności, ilości czasu poświęconego na obsługę i bezpieczeństwa użytkowania. Najlepiej z całej tej gamy wypadają akumulatory litowo jonowe, które też będą opcją najbardziej kosztowną.

Należy jednak pamiętać, że system ten ma nam posłużyć na wiele lat stąd też wybieranie półśrodków może nie być najlepszym rozwiązaniem. Warto również skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie którzy będą w stanie podpowiedzieć jaki akumulator będzie najlepszym wyborem dla naszej instalacji.

Czy instalacje off-grid można podłączyć do sieci?

System zasilania off grid może zostać podłączony do wewnętrznej sieci zasilania z tym warunkiem, że nie może on eksportować energii do sieci energetycznej. Musi zatem działać wewnątrz istniejącej sieci budynku a nie poza nią. Jeżeli zależy nam na jednoczesnym korzystaniu z typowej instalacji sieciowej wpiętej do sieci a także możliwością zasilania awaryjnego konieczne będzie wykonanie instalacji hybrydowej.

Czy trzeba zgłaszać instalacje off-grid?

Instalacja fotowoltaiczna działająca w trybie off grid która ma zablokowaną możliwość eksportu energii elektrycznej nie musi zostać zgłoszona do zakładu energetycznego. Mimo wszystko warto aby instalację systemu off gridowego wykonał specjalista, który w sposób bezpieczny przyłączy nowe źródło wytwarzające energię do istniejącej sieci energetycznej budynku.

Czy off-grid jest legalny w Polsce?

Systemy off grid są systemami w pełni legalnymi, które mogą stanowić uzupełnienie dla typowych instalacji sieciowych. Należy jednak spełnić kilka warunków aby te systemy działały w sposób bezpieczny i nie zagrażały ogólnemu stanu sieci energetycznych. Możemy tworzyć bez ograniczeń wewnętrzne systemy zasilania awaryjnego jeżeli mają one zablokowane funkcje eksportu energii elektrycznej.

Czy na instalację off-grid jest dofinansowanie?

Nie ma na ten moment ogólnopolskich systemów wsparcia dla systemów typu off grid. Jednak warto skonsultować się w tej kwestii z własnym samorządem, który być może lokalnie przewiduje wsparcie dla tego typu instalacji fotowoltaicznych.

Wróć

Przeczytaj również

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach

Zapytaj o ofertę