Fotowoltaika opinie negatywne - skąd się biorą? Jakie są wady paneli i instalacji PV?
Negatywne opinie o fotowoltaice to częsty temat w przestrzeni publicznej a zwłaszcza w Internecie gdzie bardzo często opłacalność i jakość instalacji PV jest podważana. Czy faktycznie jest tak źle jak część osób uważa? Sprawdzamy!
Fotowoltaika opinie negatywne – skąd się biorą? Jakie są wady paneli i instalacji PV?
Wady fotowoltaiki zajmują pewną część dyskusji internetowych na temat opłacalności instalacji fotowoltaicznych. Głównym powodem pojawiania się negatywnych opinii na temat fotowoltaiki jest niezrozumienie systemu rozliczeń, zasady działania i często wprowadzania klientów w błąd przez firmy instalacyjne, które obiecują zwrot inwestycji w dwa czy trzy lata. Warunkiem zadowolenia z poniesionych kosztów na rzecz fotowoltaiki jest realne skalkulowanie oszczędności płynących z wykonania instalacji na przestrzeni lat użytkowania. Należy pamiętać, że czas zwrotu z instalacji PV na nowych zasadach jest większy niż tych wykonywanych jeszcze dwa lata temu.
Drugim czynnikiem wpływającym na pojawienie się negatywnych opinie jest wybór słabej jakości komponentów, które realnie przyczyniają się na zaniżoną produkcję i awaryjność która w dużym stopniu wpływa na osiągane rezultaty produkcji energii.
Ostatnim elementem ale najistotniejszym jest wybór odpowiedniej firmy instalacyjnej. Brak doświadczenia lub małe doświadczenie, nieznajomość zasad projektowania instalacji, zły dobór komponentów to elementy które sprawiają, że część użytkowników instalacji PV jest niezadowolona.
Skąd się biorą negatywne opinie o fotowoltaice?
Wady paneli słonecznych
Jakie są najczęściej pojawiające się wady paneli fotowoltaicznych w Internecie?
Wada #1. Żywotność falownika fotowoltaicznego.
Jeszcze 5 lat temu część producentów oferowała dużo krótsze okresy gwarancji na inwertery sieciowe. Obecnie standardem jest to 10 lub więcej lat z możliwością wydłużenia. I nie oznacza to wcale, że po tym okresie falownik nadaje się do wyrzucenia i przestaje działać. Mamy sporo instalacji, które działają na jednym falowniku znacznie dłużej niż 10 lat!
Wada #2. Uszkodzenia paneli słonecznych.
Uszkodzenia modułów fotowoltaicznych zdarzają się rzadko. Jeżeli mówimy o czysto mechanicznym uszkodzeniu to pojawia się ono najczęściej podczas transportu i nie ma nic wspólnego z jakością wykonania modułu tylko nie prawidłowym przewożeniem. Problem uszkodzeń modułów PV pojawia się głównie przy słabej jakości modułów, pochodzących z niezweryfikowanych fabryk, niemających odpowiednich certyfikatów i atestów. Takie moduły faktycznie mogą nie przetrwać próby czasu.
Wada #3. Błędny montaż fotowoltaiki.
Nie uznał bym tego za typowy błąd ponieważ można bardzo szybko zweryfikować naszego instalatora tak aby uniknąć najistotniejszego czynnika czyli błędnego montażu. Przed wyborem firmy instalacyjnej warto przejrzeć jej referencje, sprawdzić czy posiada odpowiednie uprawnienia do wykonywania instalacji fotowoltaicznych oraz opinie w Internecie. Niestety spora część inwestorów wybiera nie sprawdzonych i najtańszych instalatorów którzy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji do wykonywania instalacji fotowoltaicznych.
Wada #4. Zła pogoda.
Element niezależny od instalatora ani użytkownika. Ale, wcale nie mamy złej pogody na użytkowanie instalacji fotowoltaicznych i mocno uśredniając możemy osiągnąć 1MWh z 1 kW rocznie przy odpowiednim montażu i dobrym zaprojektowaniu instalacji fotowoltaicznej.
Wada #5. Konieczność mycia i konserwacji instalacji fotowoltaicznej.
Nie ma przepisów które warunkowałyby konieczność mycia instalacji fotowoltaicznych jednak jest to to praktyka podnosząca sprawność całego naszego systemu. Instalację fotowoltaiczną jak na przykład instalację elektryczną należy poddawać regularnym przeglądom co 5 lat. Czy zatem jest tu coś więcej niż w każdym innym przypadku? Nie. Pamiętajmy, że przegląd takiej instalacji jest warunkiem bezawaryjnego i bezpiecznego działania systemu przez kolejne lata. A im sprawniej działa nasza instalacja fotowoltaiczna tym szybciej się zwraca.
Czy fotowoltaika się nie opłaca?
Absolutnie się nie zgadzam ze stwierdzeniem, że fotowoltaika się nie opłaca. Jeżeli instalacja została wykonana prawidłowo przez doświadczonych instalatorów i przy użyciu dobrej jakości komponentów to zwrot z inwestycji jest tylko formalnością. Przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na energię elektryczną i podwyżkami cen prądu procent wykonywanych instalacji fotowoltaicznych zarówno tych domowych jak i komercyjnych będzie rósł.
Wybierz fotowoltikę od Green-Tech, która ma tylko pozytywne opinie!
Jako firma istniejemy od 2010 roku. Na przestrzeni tych lat zebraliśmy olbrzymie doświadczenie zarówno w fotowoltaicznych systemach domowych jak i komercyjnych. Znajomość branży, przepisów i olbrzymie doświadczenie pozwala nam wyprzedzać sporą część konkurencji pod względem jakości wykonywanych prac.
FAQ – najczęstsze pytania na temat fotowoltaiki i wątpliwości związanych z jej wykonanie.
Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?
Instalacja fotowoltaiczna nie opłaca się wtedy kiedy jest przepłacona, wykonana przez niedoświadczoną ekipę instalatorską, wykonana ze słabej jakości komponentów, kiedy została wykonana błędnie w złej lokalizacji, kiedy podlega permanentnemu zacienieniu.
Jakie są plusy i minusy fotowoltaiki?
Głównymi atutami fotowoltaiki są: szybki czas zwrotu z inwestycji, długi okres eksploatacji instalacji, spory udział dofinansowań w sektorze OZE, możliwość niezależności energetycznej. Do wad zaliczyłbym udział w rynku OZE w Polsce sporej części słabej jakości specjalistów w tej dziedzinie.
Czy warto montować fotowoltaikę 2024?
Tak! Zdecydowanie tak. Udział różnej formy dofinansowań jest czynnikiem który mocno obniża koszty własne w inwestycji co przekłada się na szybszy czas zwrotu. Obecnie możemy skorzystać z programów Mój Prąd 6.0 oraz Czyste Powietrze.
Dlaczego wysoki rachunek za prąd przy fotowoltaice?
Powodem może być zbyt mała auto konsumpcja, źle dobrana i wykonana instalacja fotowoltaiczna która nie pokrywa realnego zapotrzebowania na energie elektryczną. Oraz co często umyka wzrost cen energii elektrycznej.